کد خبر: 188251

سحری چه بخوریم تا گرسنه نشویم؟

وعده سحری در میان روزه داران بسیار مهم است زیرا بدن انسان، از آن لحظه شروع به ذخیره کردن می کند پس مهم است بدانیم چه بخوریم که گرسنه نشویم.
اتاق خبر 24

دکتر محسن نعمتی متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بهترین غذا در ماه مبارک رمضان، غذای کامل است.

او افزود:  غذای کامل ترکیبی از کربوهیدات مانند نان و برنج  و پروتئین مانند شیر تخم مرغ و گوشت و حبوبات است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد:  بنابراین غذاهایی که از برنج تشکیل شده باشند و خورش یا انواع گوشت داشته باشد و یا می توان جایگزین گوشت از حبوبات استفاده کرد جزء منابع غنی غذای کامل هستند.

نعمتی بیان کرد: شیر هم یک غذای کامل است  و هم یک نوشیدنی به حساب می آید به طوریکه به جای یک لیوان آب می توان یک لیوان شیر استفاده کرد .

او تصریح کرد: شیر نمایه قندی پایین دارد و به صورت آهسته آهسته آزاد می شود و باعث می شود احساس گرسنگی کمتری داشته باشند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: مصرف مواد پروتئینی (گوشت، مرغ، لبنیات و ماهی) به تنهایی کافی نیست، بلکه در کنار آن‌ها باید از سبزیجات، سالاد، آب و حبوبات استفاده کرد تا از یبوست جلوگیری شود و باید در نظر داشت که مصرف زیاد غذاهای پروتئینی باعث تشنگی می شود.

او اظهار کرد:جایگزین کردن انواع خورشت ها را به جای غذاهای خشک و چرب در وعده سحری ضروری است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: انواع خورشت ها، مثل قورمه سبزی، خورشت کرفس، خورشت مرغ، قیمه و غیره به دلیل میزان آب و پروتئینی که در خود دارند، هم مانع تشنگی شده و هم مقوی به لحاظ غذایی هستند به همین دلیل هم توصیه می شود فرد روزه دار باید از آنها استفاده کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران