کد خبر: 188236

قیمت نفت نزولی شد

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تشدید اشباع ذخایر جهانی که متوازن کردن بازار را برای تولیدکنندگان بزرگ دشوارتر کرده است، با کاهش روبرو شد.
اتاق خبر 24

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار و ۲۲ سنت معادل ۷.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۵ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳۳ سنت معادل ۱.۵ درصد کاهش، به ۲۱ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه رسید.

کاهش بهای معاملات نفت در پی رشد ذخایر نفت آمریکا به ۵۱۸.۶ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۷ آوریل روی داد که نزدیک به رکورد ۵۳۵ میلیون بشکه ثبت شده در سال ۲۰۱۷ بود و همزمان ذخایر نفت شناور هم به رکورد بی سابقه ۱۶۰ میلیون بشکه صعود کرد.

بهای معاملات نفت برای سومین هفته متوالی کاهش یافت و برنت ۲۴ درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود هفت درصد کاهش را ثبت کرد.

به گفته تحلیلگران گروه بانکی ANZ، رشد ذخایر و تقاضای ضعیف به شدت فضای معاملات بازار نفت را تحت تاثیر منفی قرار داده است. انتظار می‌رود منطقه پرمیان باسین تگزاس و نیومکزیکو که قلب تولید نفت شیل آمریکا هستند در ۶۲ درصد از کاهش تولید سهیم باشند.

معاملات هفته گذشته به شدت نوسانی بود و فروش گسترده که از اوایل مارس با سقوط ۳۰ درصدی تقاضا برای نفت در بازار آغاز شده، ادامه یافت و به اوج خود رسید و بهای وست تگزاس اینترمدیت برای نخستین بار به زیر صفر سقوط کرد.

معامله‌گران انتظار دارند تقاضا به مدت چندین ماه به دلیل اختلالات اقتصادی ناشی از پاندمی ویروس کرونا کمتر از عرضه باشد. سرمایه گذاران در هفته جاری منتظر انتشار نتایج مالی غولهای نفتی شامل اکسون موبیل، BP و رویال داچ شل هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا