کد خبر: 188068

کرونا کی پایان می یابد؟

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صفحه اینستاگرام خود به سوالاتی در خصوص زمان پایان کرونا پاسخ داد.
اتاق خبر 24

رضا ملک زاده، معاون تحقیقات وزیر بهداشت در صفحه اینستاگرام خود سه سوال، کرونا کی پایان می یابد؟ آیا همه بهبود یافتگان کرونا دارای آنتی بادی لازم برای مصونیت از ابتلای مجدد هستند؟ آیا تست های وسیع تشخیصی و آنتی بادی، حلقه اصلی پیشگیری از اوج گیری دوباره کرونا با سرعت انتقال بسیار بالاست؟ را مطرح کردند.

بیش از ۱۰۰ روز از اعلام رسمی شیوع کرونا در چین با همه تاثیرات بسیار  غافلگیرکننده آن برای جهان می گذرد. در کنار تمام گام های ساخت دارو و واکسن مورد نیاز، تست های تشخیص بیماران مبتلا و آنتی بادی با استفاده از کیت های جدید در حال انجام است.
 

اما این روزها هنوز چند پرسش جدی برای مطالعات مطرح است:

۱ - آیا همه بهبودیافتگان کرونا قادر به تولید سطحی از آنتی بادی هستند که موجب ابتلا نشدن مجدد آنها شود؟ حتی در این صورت، مصونیت فرد بهبود یافته چه قدر دوام می آورد؟

۲ - با وجود ویژگی خاص ویروس کرونا که سرعت بسیار بالای انتقال (۱۰ برابر آنفلوآنز) و احتمال ابتلای سریع افراد آلوده نشده است، آیا وسعت بخشی به انجام تست های تشخیص و آنتی بادی، حلقه اصلی قطع زنجیره اپیدمی تا زمان تولید واکسن است؟

۳ - کرونا کی پایان می یابد؟

پاسخ سوال۱: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که  "مطمئن نیست آنتی بادی بدن بهبودیافتگان از کرونا باعث مصونیت کامل آنها در برابر این ویروس شود. پیش بینی می شود که درصدی از جمعیت جهان، قادر به تولید آنتی بادی لازم برای جلوگیری از ابتلای مجدد نباشند. همچنین مشخص نیست این مصونیت در صورت کامل بودن میزان آنتی بادی، چند سال دوام خواهد آورد. بنابراین نمی توان با اطمینان از «مصونیت همگانی» و «مصونیت همیشگی» در برابر این ویروس سخن گفت و باید تا پایان مطالعات صبر کرد.

پاسخ سوال ۲: تجربه اپیدمی های  گذشته نشان می دهد اصلی ترین راهکار تا ساخت واکسن، حتی با انجام وسیع تست های تشخیص و آنتی بادی، حفظ  «فاصله اجتماعی»  (فاصله ۱.۵ تا  دو متری افراد از یکدیگر و خودداری از شرکت در اجتماعات) است؛ به ویژه آن که برخی مبتلایان، هیچ علامتی ندارند و  از ابتلای خود هم بی خبرند.

اهمیت حفظ فاصله اجتماعی وقتی پررنگ تر می شود که این پرسش جدی هم مطرح است: حتی با تولید واکسن انسانی کرونا، چه تعداد از افراد در سراسر جهان متاثر از شرایط اقتصادی تولید داروها، « به سرعت » تحت پوشش «برنامه جهانی ایمن سازی همگانی» مصون خواهند شد؟ آن هم در شرایطی که اپیدمی کرونا تا رسیدن از شرایط پاندمیک (اپیدمی جهانی) به اندمیک (اپیدمی منطقه ای)، هنوز فاصله دارد.

پاسخ سوال۳: زمان قطعی پایان اپیدمی کرونا را نمی توان تعیین کرد و ما به احتمال قوی با این ویروس در «قله های فصلی» زندگی خواهیم کرد. پس حفظ « فاصله اجتماعی» ، شستن مرتب دست ها و استفاده از ماسک، به عنوان حلقه اصلی به تاخیر انداختن اوج گیری احتمالی مجدد اپیدمی کرونا و خلاصی کادر درمانی از فرسایندگی موجود، یک وظیفه همگانی است.