کد خبر: 187971

تفاوت «نون خ ۲» با «پایتخت ۶» چیست؟

محمدتقی فهیم درباره سریال «نون خ ۲» که مدتی است از شبکه اول سیما پخش می‌شود، می‌گوید: این سریال توانسته مخاطب را بخنداند و در این زمینه موفق بوده است که کار کمی هم نیست. 
اتاق خبر 24

این منتقد سینما و تلویزیون در ادامه با مقایسه دو سریال طنز اخیر شبکه اول سیما، «نون خ ۲» را موفق‌تر از «پایتخت ۶» دانست.
 
فهیم  درباره سریال «نون خ ۲» به کارگردانی سعید آقاخانی، با بیان این‌که بنای کار بر سرگرمی است، ادامه داد: اگر ‌قرار باشد «نون خ ۲» را مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان گفت در بحث سرگرم ‌کردن و ایجاد فضای مفرح این سریال همچنان موفق است و در این‌ زمینه توانسته وظیفه‌ای را که بر عهده گرفته تداوم ببخشد. این‌ سریال قابلیت‌های سرگرم‌سازی مخاطب عام‌ را دارد. 

او درباره سریال «نون خ» افزود: فصل نخست این سریال مورد استقبال اغلب مخاطبان قرار گرفت، اما سوژه قابلیت کشش و تداوم را نداشت. در قسمت دوم موضوع فرق کرده و دیگر با بحث طلبکاری و تجارت تخمه مواجه نیستیم و با رویکردهای متفاوت‌تری مواجه هستیم، اما آدم‌ها همان آدم‌ها هستند که مهم‌ترین‌شان خانواده خانزادی است. در فصل دو در کنار سرگرم‌سازی، توانستند لایه‌های دیگری هم از لحاظ مضمون به آن اضافه کنند.

این‌ منتقد با مقایسه سریال «پایتخت ۶» و «نون خ ۲» بیان کرد: تفاوت «نون خ ۲» با «پایتخت ۶» در این است که «پایتخت۶» به ورطه افراطی‌گری در همه زمینه‌ها افتاد و از فضای کمدی خارج شد و به فضای ابزاری تبدیل شد تا جایی‌که مورد اعتراض عده‌ای هم قرار گرفت، اما در «نون خ ۲» سعید آقاخانی بسیار هوشمندانه همه چیز را به کار گرفته و هیچ چیز را برتر و گل‌درشت نمی‌بینیم. در سریال «نون خ» حتی نقش‌ها به‌جز نقش خود سعید آقاخانی همه تقسیم شده است و این ویژگی دلیل موفقیت «نون خ ۲» است. 

محمدتقی فهیم در ادامه خاطرنشان کرد: در سریال «نون خ ۲» تمام شوخی‌ها، مضمون و ارجاعات به قاعده و به اندازه است. این‌ها باعث شده با کاری روبه‌رو باشیم که نه خیلی خنثی است و نه باعث خشم گروهی خاص می‌شود؛ کاری که «پایتخت ۶» انجام داد و جامعه را دوشقه کرد. 

او متذکر شد: یکی از  خوبی‌های طنز در این است که آدم‌ها را تقسیم‌بندی نمی‌کند و سعی می‌کند آیینه‌ای در برابر همه آدم‌ها باشد تا همه خودشان را در آن ببینند. در فصل جدید «نون خ» کمدی موقعیت بیشتر دیده می‌شود. در بخش اول همه چیز در کلام و دیالوگ بود و تعقیب و گریز به تهران و حتی ماجرای تخیلی، اما در این بخش بیشتر به موقعیت توجه شده و ریزموقعیت‌های کمدی به‌جایی ایجاد می‌شود. 
برعکس «پایتخت ۶» که اصلا جلو نمی رفت و در یک‌جا درجا می‌زد. این مقایسه به خاطر این است که به لحاظ ساختار و نوع قصه‌پردازی این دو سریال تشابه زیادی دارند و می‌توان مقایسه‌شان کرد، ضمن این‌که برخی عوامل مشترک هستند؛ مثلا تهیه‌کننده «نون خ ۲» در «پایتخت ۶» ناظر کیفی بود. 

فهیم تاکید کرد: در مجموع سریال «نون خ ۲» نسبت به «پایتخت ۶» نه تنها موفق‌تر است بلکه اعتبار بیشتری هم برای گروه داشته و باعث شده بعضی از چهره‌های کمدی هم معرفی شوند؛ بر عکس «پایتخت ۶» باعث شد اعتبار سازندگانش نقض شود و به جای این‌که در اوج خداحافظی کنند در شکست این اتفاق افتاد.

منبع: جام نیوز