کد خبر: 187953

زنان کمتر از مردان گرفتار ویروس کرونا می‌شوند

بعد از شروع بحران کرونا در دنیا، اولین سئوالی که به ذهن همگان رسید این بود که میزان بروز و شدت این بیماری در زنان و مردان، چگونه است.
اتاق خبر 24

با شیوع بحران کرونا در دنیا و درگیر شدن کشورها با این ویروس ناشناخته، با حجم زیادی از سوالات مواجه بودیم. اینکه این ویروس چگونه و از چه طریقی منتقل می‌شود. آیا کودکان هم مبتلا می‌شوند. این بیماری چقدر کشنده است و ده‌ها و صدها سوال دیگر که در این روزها شاهد طرح آنها از سوی مردم و در عین حال، کادر پزشکی، تیم‌های تحقیقاتی و مطالعاتی بوده‌ایم.

اما، یکی از سوالات متمایز روزهای ابتدایی شیوع کرونا، میزان شدت بیماری در جنس مرد و زن بود. اینکه بیماری کرونا ویروس جدید یا همان کووید ۱۹، در مردان و زنان یکسان است و یا اینکه تفاوت دارد.

آمارها نشان می‌دهد ویروس کرونا به سرعت در حال انتقال است و افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه دانش کنونی در مورد این بیماری محدود است، ولی نتایج تحلیل‌های اولیه، توانسته گروه‌های پرخطر و عوامل خطر بیماری را مشخص کند. یکی از متغیرهای مهم در مورد میزان خطر، ابتلاء یا مرگ در بیماری کرونا جنسیت است. در همین زمینه این سوال مطرح می‌شود که آیا خطر برای مردان و زنان یکسان است یا خیر.

در همین راستا، دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پاسخ به این پرسش که آیا میزان بروز و شدت ابتلاء به ویروس کرونا در مردان و زنان متفاوت است، اعلام کرد: نتایج تحلیل‌های اطلاعات بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در زمینه مقایسه شدت عوارض و مرگ ناشی از آن در مردان و زنان تاکنون نشان می‌دهد که میزان بروز موارد در بین زنان و مردان برابر است. اما به نظر می‌رسد در زمینه میزان مرگ و میر و آسیب پذیری به بیماری بین دو جنس تفاوت وجود دارد.

شواهد به دست آمده نشان می‌دهد میزان مرگ و میر بین مردان بیشتر از زنان است.

علت این امر احتمالاً تفاوت در پاسخ‌های ایمنی بدن در دو جنس و یا تفاوت در ویژگی‌های رفتاری متفاوت در دو جنس است. برای مثال، الگو و شیوع استعمال دخانیات بین دو جنس متفاوت است. اما در مجموع، داده‌های تمایز یافته در خصوص جنسیت کافی نیست. هرچند به نظر می‌رسد آسیب پذیری و مرگ ناشی از کووید ۱۹ در مردان بیشتر از زنان باشد که برای نتیجه گیری قطعی در این خصوص به داده‌های بیشتری نیاز است.

تفاوتی که تاکنون بین شدت و مرگ و میر بیماری بین دو جنس دیده شده است می‌تواند ناشی از تفاوت‌های جنسیتی یا ویژگی‌های سیستم ایمنی دو جنس یا رفتارهای پرخطر بیشتر در مردان (مانند سیگار کشیدن) باشد.

در همین حال، آمارها از افراد مبتلا به کرونا، نشان می‌دهد که سهم مردان در میزان بستری و درگیر شدن با این بیماری، به مراتب بیشتر از زنان است.

پروفسور «سارا هاوکز» مدیر مرکز جنسیت و بهداشت جهانی می‌گوید: پاسخ صادقانه و درست برای این سوال این است که هیچکدام از ما انسان‌ها نمی‌دانیم چه چیزی باعث این تفاوت می‌شود، اما در آغاز شیوع کرونا سیگاری بودن تأثیر بسیار زیادی در این باره داشته است.

منبع: خبرگزاری ایرنا