کد خبر: 187482

چگونگی نوشتن «دعای شرف شمس» و فواید آن

 یک کارشناس علوم قرآنی گفت: «دعای شرف شمس» در روز ۱۹ فروردین هر سال برای برآورده شدن حاجات نوشته می‌شود، از طلوع تا غروب آفتاب فرصت دارید «دعای شرف شمس» را بنویسید و در زیر آن حاجاتتان را بیان کنید و در میان صفحات قرآن کریم قرار دهید که انشاء الله حوائجتان برآورده خواهد شد.
اتاق خبر 24

محمدعلی رضایی کارشناس علوم قرآنی پیرامون ««دعای شرف شمس»» گفت: ««دعای شرف شمس»» شکلی از اسماء اعظم خداوند است، اسمائی همچون الله، جمیل، رحمان، نور و مومن که در این دعا بر آن اشاره شده است.

وی اعمال روز «شرف شمس» بیان کرد: در روز ۱۹ فروردین که روز شرف شمس است ۲ رکعت نماز حاجت مانند نماز صبح می‌خوانیم سپس ۱۰۰ صلوات می‌فرستیم و مقداری صدقه برای ایتام کنار می‌گذاریم، سپس ««دعای شرف شمس»» را می‌نویسیم و در زیر آن سلامتی و فرج «امام زمان (عج)» را از خداوند خواسته و حاجت خود را نیز در ادامه آن می‌نویسیم.وی پیرامون اهمیت و ارزش قرائت «آیة الکرسی» در کنار «دعای شرف شمس» بیان کرد: ارزش و اهمیت قرائت «آیة الکرسی» در کنار «دعای شرف شمس» بسیار است و می‌توان این آیه را در کنار «دعای شرف شمس» نوشت. در روایات آمده است که فاصله «دعای شرف شمس» با اسماء اعظم خداوند همانند فاصله سفیدی با سیاهی چشم است.

این کارشناس علوم قرآنی پیرامون زمان نوشتن «دعای شرف شمس» اظهار کرد: «دعای شرف شمس» در روز ۱۹ فروردین هر سال برای برآورده شدن حاجات نوشته می‌شود، از طلوع تا غروب آفتاب فرصت دارید «دعای شرف شمس» را بنویسید و در زیر آن حاجاتتان را بیان کنید و در میان صفحات قرآن کریم قرار دهید که انشاء الله حوائجتان برآورده خواهد شد.

رضایی پیرامون علل نوشتن «دعای شرف شمس» بر روی نگین زرد انگشتری بیان کرد: به دست کردن انگشتری که نگین آن از سنگ زرد باشد و نام و یاد خدا بر آن نگاشته شده باشد ارزشمند است، «پیامبر اکرم (ص)» پیرامون این موضوع فرموده‌اند: «هر کس یکی ازعقیق‌های سرخ، زرد و سفید را در دست داشته باشد، جز خیر، نیکی، فراخی روزی و سلامتی از جمیع بلا‌ها نمی‌بیند و از شر پادشاه ظالم و هر چه آدمی از آن می‌ترسد و حذر می‌کند امان می‌یابد.» همین امر سبب شده تا نوشتن «دعای شرف شمس» بر روی نگینی از جنس عقیق زرد پسندیده باشد.

وی در مورد ویژگی‌های «دعای شرف شمس» اظهار کرد: مبشر کاشانی «دعای شرف شمس» را جزو علوم غریبه می‌داند چراکه در کتب بزرگان اعم از روایی، ادعیه و اذکار اثری از آن یافت نشده‌ است، ولی در چند سال اخیر مطرح شده این دعا آثار خاصی دارد که از جمله این آثار از بین بردن فقر، بیماری‌ها، حفاظت از گزند جانوران، ایمنی از بلایا و کسب عزت و بزرگی است.

رضایی با اشاره به آداب «دعای شرف شمس» خاطرنشان کرد: نوشتن «دعای شرف شمس» دارای آدابی خاص است و هر کسی نمی‌تواند آن را بنویسد، در موقع نوشتن «دعای شرف شمس» هیچ خطی دوبار کشیده نشود در «دعای شرف شمس» ستاره، میم، ها و واو نباید بسته شوند، خطوط ابتدا و انتهای ستاره یگدیگر را قطع نکنند، باید دقت شود در حین نوشتن «دعای شرف شمس» اندازه الف‌ها یکسان باشد، واو آخر روی تمام نقش کشیده شود، اگر «دعای شرف شمس» روی کاغذ نوشته می‌شود با گلاب و زعفران نوشته شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا