کد خبر: 187428

شاهد ایجاد یک وضعیت پارادوکسیکال در جهان هستیم

یک کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: ویروس کرونا جدایی‌ها و کشمکش‌های قومی، مذهبی و ایدئولوژیک را تحت تاثیر خود قرار داده و یک نوع همبستگی جهانی ایجاد کرده است.
اتاق خبر 24

قاسم محبعلی، در پاسخ به این سوال که به نظر وی آثار کرونا بر عرصه تحولات بین المللی چگونه بوده است؟ گفت: پاسخ به این سوال ساده نیست؛ چرا که تبعات این ویروس همچنان در عرصه بین المللی ادامه دارد.

وی با بیان این‌که «یکی از آثاری که این ویروس تا به حال به جای گذاشته ایجاد رکود شدید اقتصادی در عرصه جهانی است»، افزود: این ویروس تمامی پیش‌بینی‌های گذشته در مورد رشد اقتصادی در کشورهای مختلف را تحت تاثیر خود قرار داده چنان که پیش‌بینی می شد چین در سال جاری همچون گذشته رشد اقتصادی بالای 6 درصد داشته باشد ولی اکنون با توجه به شیوع ویروس کرونا این پیش بینی وجود دارد که این نرخ رشد به یک درصد برسد و برخی از کشورها نیز رشد اقتصادی‌شان منفی شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان، با اعتقاد بر این که «در سطح بین الملل یک وضعیت «پارادوکسیکالی» در حال شکل گیری است»، خاطر نشان کرد: ویروس کرونا نشان داد که تمام جهان به هم پیوسته است و یک کشور نمی‌تواند فقط برای خودش تصمیم بگیرد، کاری به دیگر کشورها نداشته باشد و این ادعا را مطرح کند که تحولات بین الملل بر سیاست‌های این کشور تاثیر گذار نیست. در حال حاضر سیاست برخی از کشورها در جهان از جمله آمریکای دوران ترامپ در ارتباط با این موضوع با شکست مواجه شده است و ویروس کرونا نشان داد که آمریکا نمی‌تواند جدا از دیگران زندگی کنند و در حال حاضر می‌بینیم این کشور براثر شیوع ویروس کرونا دچار سخت‌ترین بحران بعد از جنگ جهانی اول شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا