کد خبر: 187349

تکیه بر «جوانان» برای ایجاد تحول در کشور

با وجود حضور نخبگان کشور در عرصه‌های مختلف اما همچنان بسیاری از ظرفیت‌های جوانان شناسایی نشده و استفاده از این پتانسیل نیازمند اقدام مدیران اجرایی کشور است.
اتاق خبر 24

از همان پسر جوانی که با لباس بلوچی در دور دست ترین نقطه کشور کارگاه تولیدی راه انداخته است، گرفته تا آن دختر گیلکی که در کلبه مه گرفته خود حصیر می بافد و جوان آفتاب سوخته‌ای که در میان کوچ نشینی هایش در دامنه‌های زاگرس دامپروری می‌کند. حتی مهندس جوانی که در کارخانه یک شهر صنعتی گوشه‌ای از تولید را بر دوش گرفته یا خانم مهندسی که در شهر کوچک خودش کشاورزی مدرن راه انداخته و خلاصه همه جوانانی که در شهرهای کوچک و بزرگ خودشان دست به حرکتی هرچند اندک اما مؤثر زده‌اند، همگی در زمره جوانان آینده ساز کشور محسوب می‌شوند.

همه جوانان این سرزمین که احتمالاً مسیر شکوفایی‌شان با یکدیگر بسیار متفاوت است، هرکدام در گوشه و کنار این مرز تأثیر خاص خود را در پیشرفت کشور بر عهده دارند و این همان تعریف «جوان ایرانی» است.

جوانان ایران در دهه‌های مختلف کشور هر کدام به نحوی برای پیشرفت کشور تلاش کرده و در برهه‌های مختلف نقش آفرینی کرده‌اند.

اما حال دور، دورِ دهه هفتادی‌ها و هشتادی هاست. آن‌هایی که این روزها بیش از هر دوران دیگری به کار آفرینی و مشاغل نوین روی آورده و از خلاقیت خود استفاده می‌کنند. این خلاقیت در هر نقطه از کشور به شکلی در حال خودنمایی است.

اما اینکه طی سال‌های اخیر این خلاقیت‌ها و ظرفیت‌های جوان کشور چه میزان شناسایی و به مرحله شکوفایی رسیده، سوالی است که شاید پاسخ آن درخور تلاش‌های ریز و درشت نسل جوان نباشد.

خواسته‌های نخبگان علمی برای پیشرفت چیست؟

نخبگان و استعدادهای جوان کشور در عرصه‌های مختلف کم نبوده و نیستند اما علیرغم تلاش‌هایی که برای شکوفایی آنها شده همچنان موانع زیادی برای شناخت ظرفیت‌های جدید و حتی پرورش نخبگان قبلی وجود دارد.

طی سال‌های گذشته جوانان کشور در عرصه‌های مختلف علمی پیشرفت‌های چشم‌گیری در سطح جهان داشته و همواره پای ثابت المپیادهای علمی جهانی بوده‌اند.

نوآوری‌ها و دستاوردهای مختلفی که در طول سالیان گذشته در حوزه‌های مختلف علمی از جمله سلول‌های بنیادی، نانو، زیست فناوری، هسته‌ای، مهندسی و… توسط جوانان به دست آمده، گواه پتانسیل‌های این نسل است.

با این حال هنوز هم مشکلات فراوانی برای این افراد وجود دارد و حتی با وجود مهارت‌های عملی این قشر، زمینه فعالیت اجرایی آنها در بدنه مدیریتی کشور بسیار ناچیز است.

ضرورت اصلاح نگرش‌ها به کارآفرینان، حذف مقررات دست‌وپا گیر در جهت حمایت از نخبگان و مسیر پژوهش‌های کاربردی، لزوم تسهیل شرایط دشوار کسب و کارهای جدید در کشور و غیره گوشه‌ای از خواسته‌های نخبگان علمی کشور برای رفع موانع موجود در مسیر رشد آنها است.

تاکید رهبر معظم انقلاب بر استفاده از ظرفیت نخبگان

رهبر معظم انقلاب مهر ماه سال ۹۸ در دیدار با جوانان نخبه بر لزوم «اجرا و تحقق جدی سند راهبردی امور نخبگان» برای تسهیل امور جوانان برتر این عرصه تاکید کردند.

ایشان اجرای کامل این سند را موجب رفع بسیاری از مشکلات در زمینه پیشرفت علمی، تجاری‌سازی محصولات علمی و فناوری و حل سایر مشکلات بخش علمی خواندند و گفتند: بنیاد نخبگان موظف است به این سند بپردازد و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با به‌روزرسانی این سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.

حال باید دید که بنیاد نخبگان و این شورا تا چه میزان به فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای توجه و به جوانان علمی کمک کرده‌اند.

حال و روز توجه به ظرفیت قهرمانان ورزشی کشور

موفقیت‌های ورزشکاران و جوانان ایرانی در رشته‌های مختلف ورزشی نیز نمونه دیگری از همان ظرفیت‌های جوان است.

ظرفیت‌هایی که بخشی از آنها شناسایی شده و ستارگان ورزشی کنونی را تشکیل می‌دهند و بخشی از آنها نیز به دلیل عدم برخورداری از امکانات لازم همچنان پنهان هستند.

در حال حاضر شمار زیادی از ورزشکاران کشور با مشکلات زیادی به ویژه مشکلات مالی روبرو هستند و اغلب آنها از بی توجهی دولت گله دارند.

نمونه‌های آنها را نیز می‌توان در قهرمانان جوانی دید که زحمات آنها در قالب چندین سکه طلا و لوح تقدیر خلاصه شده و در گوشه گود قرار گرفته‌اند، دید.

اما شناسایی استعدادهای جدید نیز موضوع دیگری است که انتظار می‌رود مدیران هر بخش برای آن برنامه ریزی جامعی داشته باشند.

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان شهریور ماه سال ۹۸ با اشاره به پرورش استعدادهای فوتبالی ایران، گفته بود: ما برنامه مدونی برای توسعه فوتبال داریم به طوری که احداث یک هزار زمین چمن مصنوعی را از ۲ سال پیش در کشور آغاز و تا به حال نزدیک به ۳۰۰ زمین حتی در دورترین نقاط ایران نیز احداث کردیم.

وی افزود: تا پایان فعالیت این دولت احداث زمین فوتبال چمن مصنوعی ادامه خواهد داشت و حتماً تا چند سال آینده با یک لشکر از استعدادهای ناب فوتبالی مواجه خواهیم شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا