کد خبر: 187050

سیل زدگان همچنان در گل و لای

 با وجود حضور دستگاه‌های امدادی در جنوب کرمان به دلیل حجم بالای سیلاب بسیاری از سیل زدگان در شهرستان رودبار جنوب به خصوص در جازموریان با مشکلات متعددی دست به گریبان هستند.
اتاق خبر 24

هار روز پس از سیلاب گسترده در جنوب کرمان مردم سیل زده در اوج محرومیت زندگی شأن در میان گل و لای ناشی از سیلاب مانده و نیاز به کمک فوری دارند.

پس از بارشهای سهمگین طی ۲۴ ساعت در سوم فرودین ماه سیلاب شهرستانهای جنوبی کرمان را فراگرفت و بیشترین خسارتها در سه شهرستان کهنوج و رودبار جنوب در جنوب و ریگان در شرق استان کرمان به جای ماند.

در حالی که مجموع بارندگی در شهری مانند کهنوج در سال گذشته کمتر از ۱۰۰ میلیمتر بود اما در زمان اندکی ۱۴۴ میلیمتر باران در این شهر بارید و در نهایت به دلیل وجود پل سمیه و دهنه‌های کوچک این پل آب به درون شهر وارد شد و بخشهایی از کهنوج دچار آبگرفتگی شد.

زهکلوت شهر غرق در گل و لای / ‏‬ خانه‌های مردم مملو از آب است

در شهر زهکلوت اما اوضاع بسیار بدتر است در اطراف این شهر برای جلوگیری از ورود سیلاب باید سه سیل بند احداث می‌شد اما عملاً یک سیل بند که در سالهای اخیر احداث شده بود با حجم عظیم سیلاب مواجه شد، این سیل بند نیز به دلیل حجم بالای سیل، سریز کرد و آب شهر را فرا گرفت؛ در بخش‌هایی از شهر ارتفاع آب به ۱.۵ متر رسید و پس از چند روز هنوز در ۵۰ درصد از شهر آب گرفتگی شدید وجود دارد.

در محله‌هایی که آب فروکش کرده است، مردم با به جای ماندن گل و لای مواجه هستند.

در مناطق محروم و روستاهای دور افتاده به خصوص مناطق کپر نشین که مردم کمترین دارایی را دارند و از محروم‌ترین اقشار جامعه هستند آب کپرها را هم با خود برده است

این در حالیست که در مناطق محروم و روستاهای دور افتاده به خصوص مناطق کپر نشین که مردم کمترین دارایی را دارند و از محروم‌ترین اقشار جامعه هستند آب کپرهای مردم را هم با خود برده است و ساکنان این مناطق با مشکلات جدی مواجه هستند.

لازم به یادآوری است که بیشترین خسارات در این سیل به خانوارهایی وارد شده که عملاً زندگی آنها یک خانه از شاخ و برگ درختان و چند دام و وسایل بسیار اندک بوده و همین کافی است که بگوییم بسیاری از این مردم سیل زده از داشتن وسایل ابتدایی زندگی هم محروم بوده‌اند.

پس از سیلاب مردم به بالا دست فرار کرده‌اند و حالا بعد از بازگشت و فرو کش کردن آب هیچ چیز از زندگی شأن باقی نمانده و مهمترین دارایی آنها یعنی چند رأس دامشان را هم آب برده است.

منبع: خبرگزاری ایلنا