کد خبر: 186995

طراحی سامانه‌های نوین دارویی

پژوهشگر برتر و معاون پژوهشی دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران از طراحی سامانه‌های نوین دارویی برای درمان سرطان با نانوکامپوزیت‌‌های طبیعی در کشور خبر داد.
اتاق خبر 24

علی ملکی پژوهشگر برتر و معاون پژوهشی دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره طراحی نانولوله برای درمان سرطان گفت: در مجموع بیش از ۳۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در تیم‌های داخل و خارج از کشور حدود ۴ سال وقت صرف انجام این  پروژه کرده‌ایم. 

صرفه‌جویی قابل توجه ارزی در تامین مواد اولیه داروها

وی درباره صرفه‌جویی ارزی این نانو لوله‌ گفت: انصافاً این قبیل کارها قابل ارزش‌گذاری مادی نیست. چون هدف اصلی این پروژه نجات جان انسان‌ها یعنی بیماران سرطانی بوده است. اگر چه تامین داخلی موارد اولیه این داروها در مقیاس پایلوت و پروتکل ارائه شده صرفه‌جویی قابل توجه ارزی هم خواهد داشت.

وی افزود: تمرکز بخش مهمی از تیم تحقیقاتی ما، طراحی و توسعه یک سری از نانوکامپوزیت‌ها با ماتریس نانومواد طبیعی و ترکیبات پلیمری ارگانیک و زیست‌سازگار با بدن انسان و طبیعت، بخصوص برای تثبیت و بارگذاری با هدف رهایش تدریجی و کنترل شده داروهای گران قیمت، ‌داروهای خاص به خصوص داروهای ضدسرطانی است. چندین نفر از دانشجویان پسادکتری، دکتری و کارشناسی ارشد به صورت مشخص روی این موضوعات کار می‌کنند.

منبع: خبرآنلاین