کد خبر: 186987

تمایل سعودی‌ها به حضور عمره‌گزاران ایرانی

سال گذشته با وجود مذاکرات ایران و عربستان برای برقراری عمره مفرده و تمایل سعودی‌ها برای ازسرگیری این سفرها، عمره مفرده برای ۶ میلیون زائر در صف انتظار برقرار نشد و عربستان به دلیل شیوع کرونا عمره را برای تمام کشورها متوقف کرد.
اتاق خبر 24

 سفر عمره مفرده پس از تعرض سعودی‌ها به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و بهانه‌تراشی‌های عربستان برای صدور ویزا به ایرانیان و حتی بازگشت یکی از پروازهای زائران عمره مفرده به کشورمان به بهانه عدم رعایت استانداردهای لازم، به دستور علی جنتی وزیر ارشاد وقت از ۲۴ فروردین‌ماه سال ۹۴ متوقف شد. 

تعطیلی عمره مفرده و توقف یک ساله حج تمتع برای ایرانیان

پس از آن با توجه به فاجعه منا در حج تمتع همان سال و قطع روابط سیاسی ایران و عربستان امیدی به برقراری سفر عمره مفرده نبود، چرا که حتی در سال ۹۵ به دلیل عدم مسؤولیت پذیری سعودی‌ها و پرداخت غرامت به شهدای مسجدالحرام و منا، ایرانیان به حج تمتع سال ۹۵ مشرف نشدند.

بر همین اساس با توجه به قطع روابط دیپلماتیک دو کشور برپایی عمره مفرده پیگیری هم نشد و مسؤولان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با توجه به درخواست‌های زائران حج تمتع با نظر علما اقدام به برقراری حج تمتع در سال ۹۶ کرده و تفاهم‌نامه حج آن سال را بدون داشتن روابط سیاسی دو کشور با وزیر حج عربستان منعقد کردند. در این تفاهم‌نامه به عزت، امنیت و کرامت زائران ایرانی توجه ویژه شد و زائران کشورمان در صحت و سلامت به حج تمتع مشرف شدند.

منبع: جام جم آنلاین