کد خبر: 186965

سال گذشته قطار به کدام شهرهای ایران رسید؟

صنعت حمل‌ونقل در سال ۹۸ با اتمام بسیاری از پروژ‌ه‌های مهم ملی از جمله آزادراه تهران – شمال و راه‌اندازی راه‌آهن ارومیه به مراغه توانست نمره قابل قبولی را کسب کند.
اتاق خبر 24

حوزه حمل‌ونقل یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور به شمار می‌رود. همزمان با ادغام بخش مسکن و بخش حمل‌ونقل حوزه حمل‌و‌نقل در طی سال‌های گذشته نادیده گرفته شد، اما در سال ۹۸ طبق دستور وزیر راه و شهرسازی بسیاری از پروژه‌های نیمه تمام حوزه حمل‌ونقلی به اتمام رسید. یکی از مهمترین پروژه‌هایی که در سال ۹۸ به اتمام رسید راه‌آهن ارومیه به مراغه بود که به عنوان بزرگترین راه‌آهن ریلی کشور به شمار می‌رود.

طول این خط راه‌آهن ۹۸ کیلومتر است که در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۷ احداث شد و در چهار قطعه در فاصله شهر‌های ارومیه به نقده و نقده به میاندوآب و میاندوآب به مراغه احداث شده است و برای این پروژه ۴ هزار میلیارد ریال هزینه شده است که ارزش به روز آن حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال است؛ این راه‌آهن در ۲۸ آبان ۹۸ با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید.

پروژه مهم و ملی دیگری که در سال ۹۸ بعد از گذشت چندین سال به بهره‌برداری رسید، آزادراه تهران – شمال بود که بعد از گذشت بیش از ۱۰ سال در ۶ اسفند با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید؛ قطعه اول این آزادراه از مسیر تهران تا شهرستانک را شامل می‌شود که باعث کوتاه شدن یک ساعت و نیم تهران تا چالوس می‌شود و حدود ۶۵ کیلومتر مسیر تهران تا شمال را کاهش داده است.

این پروژه جزو یکی از ابرپروژه‌های اقتصادی کشور به شمار می‌رود و برای احداث آن حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برابر با ارزش روز هزینه شده بود.

افتتاح این پروژه با استقبال بسیار چشمگیر مسافران روبه‌رو شده بود به طوری که در زمان بهره‌برداری آزمایشی از این پروژه صف‌های بسیار طولانی از خودرو‌ها برای عبور از این آزادراه سی و دو کیلومتری تشکیل شده بود.

یکی دیگر از اقدامات قابل توجه در حوزه حمل‌ونقل در سال ۹۸ جابه‌جایی زائران اربعین بود که در این بازه زمانی اقدامات چشمگیری جهت جابه‌جایی زائران از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای صورت گرفت به طوری که در اربعین امسال حدود ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برای جابه‌جایی بیش از چندین هزار مسافر در نظر گرفته شده بود که به دلیل استقبال بسیار زیاد مسافران باعث ایجاد مشکلاتی در تردد شده بود.

از سوی دیگر کشور عراق با کمبود خودرو و وسیله حمل‌ونقل عمومی رو‌به‌رو شده بود که با تمهیدات وزارت راه و شهرسازی و تهیه چندین هزار دستگاه اتوبوس از این پروژه ملی هم به خوبی عبور کردیم.

نوسازی و بازسازی و ساخت بیش از ۵۰۰ دستگاه واگن باری، مسافری، لوکوموتیو از سوی شرکت راه‌آهن یکی دیگر از ابرپروژه‌های مهم در پروژه‌های حمل‌ونقلی به شمار می‌رود که زمینه‌ساز توسعه و تحقق رونق تولید به شمار می‌رود.

منبع: خبرگزاری ایرنا