کد خبر: 186743

غفلت بودجه‌ای مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امسال هم چون سال‌های گذشته فرصت کافی برای بررسی بودجه شرکت‌های دولتی نگذاشتند و از این بخش مهم مغفول ماندند.
اتاق خبر 24

 بودجه شرکت‌های دولتی یکی از بخش‌های بسیار مهم لایحه دخل و خرج کشور است و منشأ این اهمیت آن است که بخش قابل توجهی از درآمد کشور را به خود اختصاص می‌دهد. با این حال، معمولاً بودجه شرکت‌های دولتی به دلایلی چون زمان‌بر بودن به صورت دقیق در مجلس شورای اسلامی بررسی نمی‌شود و همین امر منجر به هرج و مرج‌های مالی گسترده و زیان‌ده شدن این شرکت‌ها شده است.

غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید: متأسفانه هیچ زمانی جدول پیوست ۳ قانون بودجه در مجلس مورد بررسی قرار نگرفته و این به معنای آن است که ۷۰ درصد بودجه عمومی کشور از جمله بودجه شرکت‌های دولتی، به جهت ضیق وقت در مجلس مورد رسیدگی قرار نمی‌گیرد.

در همین راستا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مرداد ماه امسال مصوبه‌ای را جهت شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی به تصویب رساندند و دولت را مکلف کردند که ۱۵ آبان ماه هر سال یعنی یک ماه زودتر از ارائه لایحه بودجه عمومی کشور، گزارش عملکرد بودجه سال گذشته و صورت‌های مالی حسابرسی شده، بودجه تفصیلی سال جاری و عملکرد بودجه مصوب شش ماهه اول سال جاری تمامی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت را به مجلس ارائه کند تا فرصت کافی برای بررسی آن وجود داشته باشد.

محمدرضا صباغیان عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس  ابراز امیدواری کرد که این اقدام گامی اساسی در شفافیت بودجه هنگفت شرکت‌های دولتی باشد و اظهار داشت: بودجه شرکت‌های دولتی که دو سوم بودجه کل کشور را به خود اختصاص می‌دهد، تاکنون هنگام تصویب در جلسه علنی مورد بررسی قرار نمی‌گرفت که با مصوبه مجلس مبنی بر شفاف‌سازی بودجه شرکت‌های دولتی، برای اولین بار بودجه این بخش توسط مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دخل و خرج دولتی‌ها در دست مجلس

اواسط آبان ماه بود که محمد خدابخشی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: سازمان برنامه و بودجه برای اولین بار گزارش عملکرد بودجه شرکت‌های دولتی را در خصوص عملکرد سال گذشته و ۶ ماهه اول امسال به صورت تفکیک شده به مجلس ارائه کرده است.

وی بیان کرد: طبق آئین‌نامه داخلی مجلس این گزارش به کمیسیون بودجه ارجاع شده و کمیسیون بودجه نیز از دیوان محاسبات برای بررسی عملکرد سال گذشته و ۶ ماهه اول امسال بودجه شرکت‌های دولتی نظر خواسته که آنها این نظرات را اعلام می‌کنند تا در زمان تصویب بودجه سال ۹۹ مورد توجه قرار گیرد.

ذکر این نکته لازم است که در سال‌های گذشته بودجه شرکت‌های دولتی به پیوست بودجه ارائه می‌شد و امسال هم به پیوست بودجه سال ۹۹ ارائه شد اما زودتر از لایحه بودجه کل کشور به مجلس ارائه شد تا بلکه نمایندگان و به ویژه اعضای کمیسیون تلفیق فرصت بیشتری برای بررسی منابع و مصارف شرکت‌های دولتی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا