کد خبر: 186735

تحریم‌ها تامین کالا و خدمات را با مشکل مواجه کرد

 نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه تحریم‌ها، تامین کالا و خدمات مورد نیاز مردم را با مشکل مواجه کرده است گفت: به همین دلیل وقتی با بحران واقعی «کرونا» مواجه می‌شود، این محدودیتها موجب نارسائیهای مهمی در ظرفیت‌های عملکردی خواهد شد.
اتاق خبر 24

محمدرضا نجفی در خصوص تاثیر تحریم‌ها در روند بهداشت و درمان کشور، اظهار کرد: قابلیت تامین به هنگام، به مقدار، به کیفیت و به قیمت نیازهای کشور و مردم چه کالا باشد و چه خدمت، نیازمند دسترسی متعارف و رقابتی به بازارهای منابع، نهاد‌ه‌ها و ملزومات تولید و همچنین بازارهای مصرف جهانی برای رساندن تولیدات به مقیاس اقتصادی است.

او در ادامه افزود: کشوری که گرفتار تحریم و محدودیت دسترسی به بازارهای تامین مالی، دانشی، تکنولوژی، تجهیزات، ماشین آلات و مواد اولیه باشد، در تامین کالاها و خدمات مورد نیاز مردم از جمله دارو و خدمات درمانی مناسب، و توسعه خدمات و سرویس دهیِ بهنگام، با کیفیت و با قیمت مناسب، با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. به همین دلیل وقتی با بحران واقعی «کرونا» مواجه می‌شود، این محدودیتها موجب نارسائیهای مهمی در ظرفیت‌های عملکردی خواهد شد، در این شرایط حتی اگر منابع مالی کافی هم تامین می‌گردید کماکان تامین اقلام مهمی از نیازها، با دشواری مواجه است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ظرفیت‌های عملی دولت برای مواجهه با این بیماری ناکافی است، گفت: عدم برخورد به موقع و قاطع با شیوع مرض و قطع زنجیره انتقال، موجب مشکلات بیشتر شده است. تجمیع و راهبری کلیه امکانات کشور اعم از بخش‌های مختلف حکومتی، خصوصی و مردم نهاد و اتحاذ سیاست‌ها و تصمیمات قاطع، واقع بینانه، عالمانه گام اول حرکت در مسیر صحیح بوده و در گام بعد با جلب اعتماد و مشارکت آحاد مردم، زمینه تفوق بر این بیماری را از طریق پیشگیری و قطع زنجیره انتقال محقق نماییم.

او ادامه داد: در مرحله بعد هم بحث درمان مبتلایان است که خود در دو بخش عمده بایستی تفکیک و مدیریت شود: یکی درمان مبتلایانی با شرایط حاد در مراکز درمانی است و دیگری مبتلایان با درجه ابتلاء خفیف که بایستی در منازل قرنطینه و مراقبت شوند، تلاش بایستی پیشگیری از ابتلا و سپس کنترل خانگی و مدیریت در پذیرش بیمارستانی باشد. از سوی دیگر لجستیک و پشتیبانی مناسب از بخش درمان تا بتواند دو حوزه قرنطینه خانگی و مبتلایان بیمارستانی را درمان کند، اهمیت تعیین کننده دارد.

عضو فراکسیون امید مجلس بیان کرد: رفع تحریم‌های ظالمانه دست کم در شرایط شیوع کرونا و مدیریت مسئولانه و عالمانه و بهره ور، بر ظرفیت‌های تولیدی و خدماتی کشور توسط دستگاه‌های مسوول، از الزامات گذر از این بحران است. متاسفانه عملکرد برخی دستگاه ها خصوصا متولیان مدیریت تولید و بازار، بسیار ضعیف و ناامید کننده بوده است و نیازمند عملکرد جهشی و جبران مافات توسط آنها در حوزه ماموریتی شان هستیم.

او گفت: قبل از تکرار بحران قم، گیلان و مازندران با ابعاد بسیار بزرگتر در تهران، باید به عنوان یک پروژه ملی و فوری، مرکز درمانی موقتی در تهران برای پذیرش بیماران جدید کرونایی ایجاد شود که پیشنهاد من تجهیز چنین مرکزی در مصلای تهر یا هتلی با شرایط مکانی و ابعاد مناسب است.

نجفی در پایان خاطرنشان کرد: باید از شرایط سخت موجود برای توسعه همبستگی ملی استفاده کنیم، از ظرفیتهای انسانی توانا و موثر به حاشیه رانده شده بهره برده و از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور و همچنین نهادهای بین المللی نیز برای  تامین مایحتاج کشور استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایلنا