کد خبر: 186691

باید از تحریم خدا بترسیم نه آمریکا

عضو فقید مجلس خبرگان با اشاره به تحریم های آمریکا معتقد بود بافت حکومتی آمریکا را کسانی تشکیل می دهد که مغزشان الکلی است و قابل اعتماد نیستند؛ لذا ما باید از تحریم خدا بترسیم.
اتاق خبر 24

آیت الله سیّد هاشم بطحایی، عضو مجلس خبرگان رهبری که سحرگاه دوشنبه ۲۶ اسفند درگذشت، متولد سال ۱۳۲۰ در گلپایگان بود.

وی تحصیلات ابتدائی خود را در گلپایگان پشت سر گذاشت و در سال ١٣٣۵ به حوزه علمیه ورود کرد.

*ورود به دانشگاه تهران در سال ۴۱​

بطحایی که مدرک دیپلم را از مدرسه دارالفنون تهران کسب کرده بود، در سال ۱۳۴۱ برای گذراندن دوره کارشناسی وارد دانشگاه تهران شده و ۶ سال بعد، مدرک کارشناسی خود را در رشته فلسفه با رتبه ممتاز دریافت کرد.

وی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه برای گذراندن دوران خدمت سربازی به پادگان نیروی زمینی ارتش (فرح آباد سابق) اعزام شد.

بطحایی بعد از مدرّج شدن به درجه ستوان دومی در خدمت، به دلیل ممانعت از تراشیدن ریش، از تهران به شیراز، و از شیراز به بیرجند، و از بیرجند به تربت حیدریه و سرانجام به تهران انتقال داده شد.

وی بعد از اتمام خدمت، مدرک کارشناسی ارشد را در سال ۵۲ در رشته فلسفه از دانشگاه تهران اخذ کرد.

*اخذ ۲ مدرک دکتری از الازهر مصر و دانشگاه تهران​

بطحایی در ادامه تحصیلات خود، ۶ سال بعد موفق شد مدرک دکتری خود را در رشته فلسفه از دانشگاه الازهر(قاهره مصر) دریافت کند. وی همچنین در سال ۸۰ در دانشگاه تهران و در رشته حقوق، مدرک دکترا گرفت.

*اولین استاندار چهارمحال بختیاری

عضو فقید مجلس خبرگان که در محضر اساتیدی چون امام خمینی (ره)،  آیت الله گلپایگانی، حاج شیخ هاشم آملی، علامه طباطبایی، آیت الله سلطانی، آیت الله فشارکی و آیت الله ستوده تلمذ کرده است، در سوابق اجرایی خود، اولین استاندار و نماینده حضرت امام در چهارمحال بختیاری را در کارنامه دارد.

بطحایی بعد از شهادت آیت الله دکتر بهشتی، ریاست دبیرستان دین و دانش استان قم را برعهده گرفت.

نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه گلپایگان از دیگر سوابق آیت الله بطحایی است.

بورسیه دانشجویی از آمریکا (سال ١٣۵۶)، عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران، استاد سطح خارج حوزه علمیه قم، پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران (سال ١٣٨٢) و عضویت در انتشارات دانشگاه تهران از دیگر سوابق سیّد هاشم بطحایی است.

منبع: خبرگزاری ایلنا