کد خبر: 186636

تحریم‌ها به توانایی ایران برای مقابله با «کرونا» لطمه زد

تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل تاکید کرد: به موازات پاندومی کرونا یک جنگ رسانه‌ای تمام عیار در جریان است و ایران باید خود را برای این جنگ رسانه‌ای آماده کند.
اتاق خبر 24

«علی نصری»  با اشاره به سرایت ویروس کرونا به بیش از ۱۰۰ کشور و تبدیل شدن آن به یک بحران جهانی گفت: شیوع ویروس کرونا این‌ واقعیت را گوشزد می‌کند که «امنیت» یک مفهوم جهانی است؛ یعنی یا همگی از آن برخوردارند یا هیچ‌ کس. اگر زیرساخت‌های یک کشور استحکام لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس را نداشته باشند، سایر کشورها نیز به سرعت درگیر آن خواهند شد.

وی با بیان اینکه در جهان امروز، کشورها مانند حلقه‌های متصل یک زنجیرند و استحکام یک زنجیر تنها به اندازه ضعیف‌ترین حلقه آن است، اظهار داشت: رویکرد یکجانبه‌گرایانه در نقطه مقابل این نگاه قراردارد. در این رویکرد، «امنیت» یک مقوله رقابتی و نسبی است و کشورهای قدرتمندتر می‌کوشند تا با تضعیف دیگران یا غارت منابع ثروت آنها، امنیت خود را «نسبت» به آنها افزایش دهند.

 کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل ادامه داد: مصداق بارز این رویکرد در شعار «اول آمریکا» دونالد ترامپ تجلی پیدا می‌کند. خروج دولت کنونی آمریکا از پیمان‌های بین‌المللی، جنگ‌های تجاری آن با چین و اروپا، سیاست «فشار حداکثری» به ایران، محصول این رویکرد است که نهایتاً در مقیاس بزرگتر گریبانگیر خود آمریکا خواهد شد.

جریانی در آمریکا کرونا فرصتی برای پیشبرد اهداف خود می‌داند

نصری با اشاره به رویکرد آمریکا درخصوص شیوع بیماری کرونا در ایران تصریح کرد: مسلماً جریانی در آمریکا وجود دارد که شیوع کرونا در ایران و جهان را به مثابه یک فرصت برای پیشبرد اهداف سیاسی و حتی ایدئولوژیک خود می‌داند. مدیر اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD) و چند تن از مشاوران این بنیاد، صراحتا بیان کردند که کاری که سیاست فشار حداکثری آمریکا نتوانست با اقتصاد ایران بکند، کرونا موفق به انجام آن خواهد شد.

وی افزود: طبیعتاً وقتی چنین افراد و گروه‌هایی ویروس کرونا را همدست و مکمل سیاست‌های خود می‌دانند، از این فرصت برای آسیب زدن هرچه بیشتر به ایران به راحتی عبور نخواهند کرد. البته به شرطی‌ که خودشان درگیر آن نشوند.

تحریم‌ها لطمه بزرگی‌ به توانایی ایران برای مقابله با کرونا زده است

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره تاثیر تحریم‌ها بر گسترش کرونا در ایران خاطرنشان کرد: تحریم‌های آمریکا لطمه بزرگی‌ به توانایی مقابله ایران با شیوع این ویروس و همچنین قابلیت مهار پس‌لرزه‌های اقتصادی آن زده است. ما امروز می‌بینیم که کشورهایی مانند ایتالیا و انگلستان بودجه‌های‌ چند ده میلیارد دلاری مدیریت این بحران تصویب کرده‌اند در حالی که ایران با بودجه‌ای بسیار اندک‌ و عمدتاً با اتکا به نیروهای داوطلب، بسیج عمومی و نهادهای نظامی مشغول مبارزه با کرونا است.
وی ابراز داشت: همین تعطیلی ادارات و مراکز خرید یا موضوع قرنطینه که امروز توقع بخشی از افکارعمومی جامعه است، هزینه‌های هنگفتی دارد که تامین آن، با توجه به مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم، از جمله کاهش چشمگیر درآمد نفتی، بسیار دشوار است.

منبع: جام نیوز