کد خبر: 186630

کرونا از کجا آمد و چقدر نگران باشیم؟

این گزارش با استناد به آخرین تحقیقات بین‌المللی به بررسی همه نگرانی‌هایی پرداخته که این روزها در ذهن هر انسانی درباره ویروس کرونا وجود دارد.
اتاق خبر 24

در پی افزایش آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در آمریکا طی روزهای خیر، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور روز جمعه به‌منظور پیشگیری از گسترش هرچه بیشتر ویروس کرونا در ایالت‌های مختلف آمریکا حالت اضطراری ملی اعلام کرد.

دونالد ترامپ همچنین از تخصیص 50 میلیارد دلار بودجه اضطراری به مبارزه با ویروس کرونا در ایالت‌ها و قلمروهای آمریکا خبر داد.

رئیس‌جمهور آمریکا که در یک نشست خبری در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می‌کرد و صحبت‌هایش از طریق رسانه‌های آمریکا به‌طور مستقیم برای مردم این کشور پخش می‌شد، ضمن اعلام حالت اضطراری ملی و تخصیص 50 میلیارد دلار بودجه اضطراری برای مبارزه با کرونا به مردم کشورش وعده داد: «به‌زودی میلیون‌ها کیت تشخیص کرونا در دسترس خواهد بود. البته باید تأکید کنم که ما نمی‌خواهیم که همه مردم تست کرونا بدهند، زیرا این کار کاملاً غیرضروری است.»

دونالد ترامپ همچنین تأکید کرد: «به‌موجب اعلامیه امروز [اعلام حالت اضطراری ملی] اختیارات گسترده‌ای به وزارت بهداشت و مقامات بخش سلامت اعطا خواهد شد و بیمارستان‌ها از این پس با محدودیت‌های کمتری برای تصمیم‌گیری و اقدام مواجه خواهند بود.»

وی افزود: «مقامات بخش سلامت تصمیم گرفته‌اند که رویه‌های جدیدی را برای شتاب بخشیدن به روند تشخیص ویروس کرونا در کشور اتخاذ کنند و ما نیز سازوکار موافقت دولت با این رویه‌ها را تسریع کرده‌ایم.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به ضرورت مقابله  با تأثیرات منفی بحران کرونا بر اقتصاد این کشور اشاره کرد و از اقدام نهادهای فدرال برای حذف بهره وام‌های دانشجویی در این کشور خبر داد.

 ترامپ همچنین اعلام کرد که دستور داده است به‌منظور کاهش فشار بر شرکت‌های نفتی این کشور در این شرایط بحرانی، مقادیر زیادی نفت از آنها خریداری شود. وی به این نکته اشاره کرد که اکنون زمان خوبی برای افزایش ذخایر نفتی راهبردی دولت آمریکاست.

بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا (CDC)، تا پایان روز پنج‌شنبه حدود 2000 نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد، 41 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در حالی که چندین هفته از زمان شناسایی نخستین بیمار مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا می‌گذرد، جدی گرفته نشدن این مسئله از سوی مقامات آمریکایی از جمله شخص دونالد ترامپ موجب تشدید بحران کرونا در این کشور شد و حتی بازارهای این کشور را نیز دچار بحران کرد.

دکتر آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا (NIAID)  پس از اعلام حالت اضطراری ملی برای مقابله با کرونا اعلام کرد: «اقدام امروز رئیس‌جمهور به رفع محدودیت‌ها کمک می‌کند تا ما بتوانیم کارهای بیشتری برای مهار ویروس کرونا انجام دهیم. ولی ما هنوز راه درازی تا مهار کامل این ویروس داریم و در روزهای آینده موارد بیشتری از ابتلا به این ویروس خواهیم داشت.»

این مقام آمریکایی ساعاتی پیش در مصاحبه با شبکه خبری ای‌بی‌سی (ABC News) هشدار داده بود که مهار ویروس کرونا در آمریکا ممکن است تا 8 هفته آینده به طول بینجامد. 

منبع: خبرآنلاین