کد خبر: 186594

سازمان بهداشت جهانی از طرح ایران در مقابله با کرونا

 وزیر بهداشت آخرین مصوبات بسیج ملی مقابله با کرونا را تشریح کرد و گفت: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به شدت مورد استقبال کارشناسان ارشد سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت‌.
اتاق خبر 24

سعید نمکی در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره آخرین مصوبات طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا اظهار داشت: این طرح با استفاده از بستر پرونده الکترونیک سلامت راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه با 12 کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی طرح مقابله با کرونا را مطرح کردیم، تصریح کرد: این طرح به شدت مورد استقبال آنها قرار گرفت و اعلام کردند این طرح می‌تواند به‌عنوان الگوی موفق در ایران ثبت شود. اگر بتوانیم از چرخش افراد مشکوک در جامعه پیشگیری و آموزش‌های لازم را ارائه کنیم زنجیره انتقال را قطع کرده‌ایم.

وی ادامه داد: این طرح مبنی بر این است که بتوانیم سرعت تشخیص افراد را بالا ببریم، در همین راستا تعداد آزمایشگاه‌های کشور را از سه آزمایشگاه به 50 واحد رساندیم و تا هفته بعد تعداد این آزمایشگاه‌ها به 70 واحد خواهد رسید.

نمکی خاطرنشان کرد: برخلاف روزهای اول که هجمه سنگین مردم به دلیل ترس از کرونا باعث شد افراد مشکوک و آلوده در کنار هم در بیمارستان‌ها قرار بگیرند، الان با مسیر خاصی که تعریف کرده‌ایم ورود و خروج افراد مشکوک و آلوده جدا می‌شود و در بیمارستان‌ها با اجرای این طرح بار تراکم کاهش می‌یابد.

وزیر بهداشت  ادامه داد: بسیج ملی مبارزه با کرونا در چهار استان از جمله گیلان و قم با مدیریت استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های مردم نهاد و بسیج اجرا شد که در این دو استان با اجرای این طرح موج خروجی نسبت به ورودی افزایش یافته است.

وی تشریح کرد: در دو روز گذشته حدود سه و نیم میلیون نفر را ارزیابی و از این میان حدود 1200 نفر را شناسایی کرده‌ایم که باید تحت مراقبت قرار بگیرند و از بین این افراد، فقط 270 نفر بستری شده‌اند و 2700 نفر افرادی که با افراد مبتلا در تماس بوده‌اند تحت مراقبت و نظارت قرار گرفته‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم