کد خبر: 186585
یادداشت اتاق خبر 24:

همراهی با کرونا!

به نظر می‌رسد آن اقلیت در جامعه که به هشدارهای کرونایی توجه نمی‌کنند بیشتر با ویروس کرونا همراهی می‌کنند تا با توصیه‌های بهداشتی که از سوی ستاد مقابله با کرونا داده می‌شود!  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

با توجه به گسترش ویروس کرونا در کشور که البته دنیا را درگیر خود کرده است، باید اقدامات جدی تری برای جلوگیری از شیوع این بیماری انجام شود.

برخی همچنان بی توجه نسبت به این ویروس تصور می‌کنند شرایط عادی است پس می‌توانند همچون گذشته به رفت و آمدهای عادی خود ادامه دهند و زندگی معمولی داشته باشند اما شرایط عادی نیست و باید سبک زندگی خود را تغییر دهند.

انجام مسافرت‌های غیر ضروری در این شرایط یکی از رفتارهایی است که از سوی برخی سر می‌زند،‌ آنها بدون توجه به عواقب و عوارض رفتاری که خود بروز می‌دهند خطر ابتلا به ویروس کرونا را بالا می‌برند و چنین رفتاری ریسک خطر را بسیار بالا می‌برد.
با وجود همه هشدارها و توصیه‌هایی که از سوی مسئولین ذیربط می‌شود،‌ هنوز مردم نتوانسته‌اند یا نخواسته‌اند باور کنند که خطر این ویروس تا چه اندازه جدی است.

هنگامی که دیده می‌شود برخی مردم که تعداد آنها کم نیست،‌سفرهای نوروزی خود را زودتر از موعد آغاز کرده‌اند و به تعبیری به پیشواز سفرهای نوروزی رفته‌اند و مسئولین نیز برای جلوگیری از این سفرهای اقدامی انجام نمی‌دهند،‌این رفتاری چیزی جز بی توجهی و بی اهمیت جلوه دادند شرایط موجود نیست.

حتی اگر افراد بی توجه و بی مسئولیتی که به هشدارها و توصیه‌ها اهمیتی نمی‌دهند،‌نسبت به دیگر اقشار جامعه کمتر هم باشند،‌ همین عده اندک می‌توانند عامل انتقال ویروس باشند،‌ چه خود ناقل باشند و چه گیرنده ویروس،‌در هر دو حالت این ویروس با سفرهای نابجا و غیر ضروری از جایی به جای دیگر انتقال داده می‌شود.

حتما مردم و مسئولین فیلم‌هایی که از ممانعت ورود خودروهای مسافران به شهرهای گوناگون کشور از سوی اهالی شهرهای مقصد انجام شده دیده‌اند،‌دیده‌اند که چگونه خود را در جاده‌ها قرار داده و مانع ورود خودروهای مسافارن شده‌اند و این رفتار نشان از نگرانی شهرهای مقصد است چرا که اکنون اکثر شهرها و استان‌های کشور درگیر ویروس کرونا است.

هر شهری اگر هم به اندازه جمعیت همان شهر امکانات بهداشتی،‌درمانی و بیمارستانی نداشته باشد،‌اما قطعاً به اندازه آن حجم گسترده از سفرهای غیر ضروری مسافرانی که راهی شهرهای مسافرتی شده‌اند،‌امکانات بیمارستانی و درمانی ندارد تا در صورت ابتلا بخواهد به انها نیز خدمات درمانی ارائه دهد.

در اینجا است که لازم است تا مسئولین با اتخاذ تصمیمات جدی تر و قاطع‌تر از سفرهای بی حساب و کتاب مردم جلوگیری کنند.

این که چرا تاکنون تصمیم نگرفته‌اند جلوی سفرهای بین شهری را بگیرند پرسشی است که بسیاری از مردم کشورمان آن را در ذهن خود دارند.

درست است که شاید نتوان شهری همچون تهران با جمعیت 10 میلیونی را قرنطینه کرد،‌اما آیا شهری چون قم با جمعیت یک میلیونی را می‌شد قرنطینه کرد؟

چه ملاحظاتی باعث شد که مسئولین از قرنطینه شهری که ویروس کرونا از آنجا منتشر شد،‌ صرف نظر کنند؟

آیا این که معاون وزیر بهداشت آقای حریرچی اعتقاد داشت قرنطینه برای پیش از جنگ جهانی اول است و چینی هم از قرنطینه ووهان رضایت ندارند،‌ می‌تواند دلیل محکمی برای تصمیم مسئولین کشورمان باشد؟

چین با قرنطینه شهر ووهان اکنون توانسته است ویروس کرونا را کنترل کند و از انتشار آن به دیگر شهرها و استان‌های خود جلوگیری کند.

اگر ویروس کرونا در میان جمعیت یک میلیادر و 400 میلیون نفری کشور چین گسترش پیدا می‌کرد و یک اپیدمی پیشرفته می‌شد، چه فاجعه‌ای در انتظار مردم چین بود؟

شهر ووهان چین به اندازه شهر تهران جمعیت دارد،‌ ووهان نزدیک به 12 میلیون نفر جمعیت دارد که دولت چین توانست با قرنطینه این شهر به خوبی از شیوع گسترده ویروس کرونا جلوگیری کند.

اگر برخی اعتقاد دارند که شهری چون تهران با جمعیت زیاد آن را نمی‌توان قرنطینه کرد،‌ آیا شهرهای کوچکی مانند قم که جمعیت بسیار کمتری نسبت به شهری چون تهران دارد،‌ نمی‌توانستند قرنطینه کنند؟!

به هر حال،‌با توجه به تشدید و و خامت اوضاع کرونایی در کشور و دنیا به نظر می‌رسد که باید مسئولین تصمیمات جدی‌تری برای این مسئله بگیرند و شرایط را را برای مردم سخت‌تر کنند چرا که ارگر تصمیمات جدی‌تری گرفته نشود،‌شاید از بحران تبدیل به یک فاجعه شود که همه کشور را به خطر می‌اندازد.

برای جلوگیری از خطر و فاجعه باید شرایط سخت را تحمل کرد.
تاکنون به نظر می‌رسید که برخی از مردم و مسئولین با ویروس کرونا همراهی کرده‌اند تا آن که بخواهند با آن مقابله کنند.