کد خبر: 186576

کاسبان ویروس کرونا

فارغ از این که کرونا چه زمانی کنترل می‌شود و میزان ابتلاء آن در کشور چقدر است، دشمن با برنامه ریزی دقیق در حال تبدیل این موضوع به عنوان ابزاری برای فشار بر ایران است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کرونا این روزها نامی آشنا و پرتکرار در گفت‌وگوها و خبرهای منتشرشده است. ویروسی که کشور به کشور مرزها را پشت سر گذاشته است و اکنون بیش از صد کشور را آلوده کرده است. در کشور ما نیز سه هفته از اعلام اولین موارد شیوع کرونا می‌گذرد. در این مدت آنچه بیش از همه چیز خودنمایی می‌کند تلاش قابل تقدیر و تحسین‌برانگیز کادر پزشکی و بهداشت و درمان کشور است که ایثارگرانه شبانه‌روز مشغول مبارزه با این بیماری و خدمت به مردم هستند تا جایی که برخی از آنها در این راه جان خود را نیز از دست داده یا به این بیماری مبتلا شده‌اند.

در کنار این مدافعان سلامت، اقشار مختلف مردم و جوانان جهادی و انقلابی نیز مثل همیشه در شرایط سخت پا به میدان گذاشته‌اند و از تولید و توزیع اقلام بهداشتی تا ضدعفونی کردن خودجوش اماکن عمومی مشغول خدمت هستند.

اگرچه کووید ۱۹ و هم‌نوعانش دست‌به دست هم داده‌اند تا با سرعتی خیره‌کننده به جان مردم نفوذ کرده و سلامت آنان را تهدید کنند، امّا در دیگر سو، شاهد همدلی و هم‌قسم‌شدن ملّتی هستیم که شعارشان تنها یک چیز است: «کرونا را شکست می‌دهیم».

همچنین بسیاری از سازمان‌ها و نیروهای مسلح نیز ظرفیت‌های خود را در خدمت مقابله با کرونا قرار داده‌اند که مجموعه این تلاش‌ها باعث دلگرمی مردم و زحمتکشان نظام سلامت کشور شده است. این تلاش‌ها و همراهی قاطبه مردم در رعایت توصیه‌ها و نکات مهم بهداشت فردی و اجتماعی سبب شده تا امید به شکست دادن سریع این بیماری در کشور روز به روز بیشتر شود و ایران نیز بتواند جایگاه ممتازی در بین کشورهای موفق در مقابله با کرونا و دارای بیشترین موارد بهبودی مبتلایان پیدا کند تا جایی که رئیس ‌هیئت اعزامی سازمان بهداشت جهانی به کشورمان از روش و نحوه مبارزه و توان ایران در مقابله با کرونا ابراز شگفتی کند.

خبرهای ضدونقیض از تعداد مبتلایان و صحبت‌های افراد غیرمتخصص موجب ایجاد وحشت بین مردم شده است ، اما دانستن واقعیت باعث ایجاد آرامش و کنترل نگرانی و استرس مردم می‌شود.

نه تنها نهادهای دینی و آیین‌های مذهبی نظیر مسجد، هیئت و نمازجمعه پس از ۴۰ سال رنگ تعطیلی به‌خود دیده اند، بلکه سایر سطوح و بخش های کشور از جمله نهادهای آموزشی نیز چنین وضعیتی به‌خود گرفته‌اند. در سطح جامعه نیز رسم و رسوماتی که ریشه در اعتقادات و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی دارد، نظیر بزرگداشت روز پدر به حالت سکون در آمده است.

چه آن سکون و خموشی و چه این جنب و جوش و تحرّک، همه برای رسیدن به یک نقطه و تحقق یک شعار است: «شکست کرونا».

 

آخرین آمار جهانی مبتلایان ویروس کرونا

بر اساس آخرین آمار پایگاه اطلاعاتی "worldometers"، تعداد 119 هزار و 225 نفر در جهان به ویروس کرونا (کووید-19) مبتلا شده‌اند؛ از این تعداد مبتلا، 66 هزار و 569 نفر بهبود یافته و توانسته‌اند ویروس کرونا را شکست بدهند. 

طبق آمار تا این لحظه تعداد 4 هزار و 299 نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند که 2.7 درصد از بیماران را شکل می‌دهد.

در این میان کشور چین با 80 هزار و 783 مبتلا در رده‌ی اول کشورهای درگیر با کرونا قرار دارد؛ بعد از آن به ترتیب کشورهای ایتالیا با 10 هزار و 149 مبتلا، ایران با 8 هزار و 42 مبتلا و کره جنوبی با 7 هزار و 755 مبتلا در رده‌های دوم تا چهارم قرار دارند. 

نکته قابل توجه تعداد بهبود یافتگان کشور چین و ایران است که به مراتب از تعداد کشته شدگان بیشتر است؛ کشور چین با تعداد 61 هزار و 493 بهبود یافته در رده اول جهان قرار دارد؛ بعد از آن کشور ایران با تعداد 2 هزار 731 بهبود یافته بعد از چین در رده دوم قرار دارد. 

طبق آمار برخی کشورها نیز با افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌ها نسبت به روزهای گذشته مواجه بودند؛ کشورهای فرانسه، اسپانیا، آلمان و آمریکا با بیش از 1000 مبتلا در رده‌های پنجم تا هشتم کشورهای درگیر با کرونا قرار دارند. 

 

دلیل قرنطینه نشدن استان‌های آلوده به ویروس کرونا

مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی درباره دلیل قرنطینه نشدن استان‌های آلوده به ویروس کرونا، گفت: قرنطینه مربوط به دوره‌هایی بود که شهرها کوچک بودند و رفت وآمدها در این حد نبود؛ امروز به مردم گفته می‌شود، اگر کار ضروری ندارند از خانه و محل زندگی خود خارج نشوند و این همان قرنطینه است و همچنین امکان قرنطینه شهری با بیش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت وجود ندارد.

او ادامه داد: از این رو همه افراد باید اصول بهداشتی و خودمراقبتی را رعایت کنند. برای مثال از زمانی که اعلام تعطیلی شد، برخی افراد اقدام به سفر کردند که کارشان کاملا غلط بود، زیرا هدف از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها این بوده که ترددها کم شود و مردم در خانه‌ها بمانند و خود را قرنطینه کنند.

محرز افزود: متاسفانه بعد از این اتفاق شاهد افزایش ۲۸ درصدی مسافرت‌ها به شهرهای شمالی کشور بودیم، که موجب تجمع در شهری شد که خودش کانون کرونا بود و موجب انتقال ویروس از شهری به شهر دیگر و از نقطه‌ای به نقاط دیگر شد.

 

کروناویروس جدید چقدر کشنده است؟

این متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این پرسش که کروناویروس جدید چقدر کشنده است؟، گفت: مهمترین عامل حفظ سلامت در برابر این ویروس شستوشوی مرتب دست‌ها است که باید با آب و صابون و به مدت ۲۰ ثانیه شسته شود یا با محلول‌های ضدعفونی بر پایه الکلی هم میتوان دست‌ها را به مدت ۲۰ ثانیه ضدعفون کرد.

محرز با بیان اینکه تمام دنیا موارد و نکات بهداشتی برای پیشگیری از بیماری کرونا را رعایت می‌کنند، گفت:‌این بیماری وحشتی ندارد. البته این نوع از کرونا، نسبت به دو مورد کروناویروس‌های قبلی که در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ میلادی همه‌گیر شد؛ یعنی سارس و مرس، میزان کشندگی بسیار پایین‌تری دارد و کشندگی آن ۲ درصد است.

او ادامه داد: بنابراین افرادی که بیمار می‌شوند حتما در خانه بمانند و افرادی هم که تب و سرفه شدید دارند باید مستقیم به بیمارستان مراجعه کنند، نه اینکه در مطب‌ها بنشینند و دیگران را هم مبتلا کنند.

به گفته این متخصص بیماری‌های عفونی افراد بیمار حتما باید از ماسک استفاده کنند، ولی نیازی به استفاده از ماسک در افراد عادی وجود ندارد.

 

رسانه رسمی یا رسانه غیر رسمی؟

بدون دقت خیلی زیاد می‌توان متوجه شد که بستر عملیات روانی و ایجاد هراس، تکمیل کننده زنجیره فشار حداکثری رسانه‌ها هستند آن هم نه رسانه‌های رسمی بلکه رسانه‌های غیر رسمی که این روزها هر کرابر متصل به اینترنت می‌تواند به انتشار هرچیزی که به ذهنش می‌رسد، مبادرت کند!

بررسی برخی محورها که به صورت کاملاً هدفمند در فضای رسانه‌ای غیررسمی منتشر می‌شوند بیانگر این واقعیت است که دشمن بر روی جهل، ناآگاهی و تاثیرپذیری کاربران این رسانه‌ها به شدت حساب باز کرده است. محورهایی نظیر متهم ساختن نظام به ناتوانی به مقابله در برابر این ویروس، سیاسی نشان دادن ویروس و آن را بازی جدید نظام دانستن!،م تهم ساختن برخی نهادهای انقلابی به گسترش ویروس، متهم کردن نظام به پنهانکاری سازمان یافته، مقابله با تصمیات حاکمیتی برای مقابله با ویروس، بزرگنمایی بیش ازاندازه از این بیماری و دهها مورد دیگر از جمله مواردی ست که کاملاً هدفمند با طراحی بیرونی وارد شبکه رسانه‌های غیر رسمی شده سپس کاربران این رسانه‌ها اعم از توئیتر، تلگرام، اینستاگرام و … به دلایل گوناگون اقدام به انتشار و بازنشر این موارد کرده اند و عملاً آگاهانه یا ناآگاهانه به تکمیل کننده زنجیره فشار حداکثری به ایران تبدیل شده اند.

 

‌کاسبان کرونا چه کسانی هستند؟

کاسبان کرونا به چند دسته نقسیم می‌شوند. یک سری از کاسبان کرونا همان محتکرین اقلام بهداشتی در شرایط حساس هستند. دسته دیگر طراحی کنندگان بازی فشار حداکثری علیه ایران هستند. سری دیگر از کاسبان کرونا فعالین رسانه‌ای معاند و همکاران داخلی شان هستند که تکمیل کننده زنجیره فشار حداکثری علیه ملت ایران هسنتد و دسته آخر بازنشر دهندگان بی خبر از همه جا هستند که اقدام به بازنشر این موارد می‌کنند. هم این افراد به نوعی در مرگ و آسیب به هموطنان مبتلا به کرونا دخیل هستند.

 

برخورد با شایعه‌پراکنی و ترساندن مردم؛ یک مطالبه همگانی

در روزهای گذشته این شایعه‌پراکنی‌ها واکنش مسئولان ارشد کشور را در پی داشت؛ از جمله رئیس‌جمهور که خواستار برخورد با شایعه‌سازان شد.

رئیس ‌قوه قضائیه نیز خواستار برخورد با عناصر شایعه‎پراکن در جامعه شد و گفت: برخی افراد از روی غفلت یا مغرضانه نقش ستون پنجم دشمن را ایفا می‎کنند و در این شرایط خاص با تکرار حرف‎های سعودی‎ها و لندن‎نشینان در جامعه، التهاب و اضطراب به وجود می‎آورند که باید با آن برخورد شود.

قوه قضائیه دیروز هم در اقدامی مناسب، در پی انتشار برخی اخبار کذب و جعلی در فضای رسانه‌ای و مجازی، به ضابطان قضایی ابلاغ کرد تا ادعاهای خلاف واقع در مورد شرایط اخیر کشور و شیوع ویروس کرونا را گزارش کنند.

همچنین برخورد با شایعه‌سازان یا ملتهب‌کنندگان فضای جامعه و کسانی که غیرمسئولانه به نگرانی مردم در این شرایط حساس و ویژه دامن می‌زنند به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است که می‌طلبد دستگاه‌های مسئول امنیتی و انتظامی و دستگاه قضایی برای پاسخ به این مطالبه با جدیت بیشتری وارد میدان شوند.

نکته پایانی اینکه نباید تلاش خستگی‌ناپذیر مدافعان سلامت و همه تلاشگران بی‌ادعای این روزها در سراسر کشور که برای شکست کرونا و حفاظت از هموطنانشان هم‌قسم شده‌اند تحت‌الشعاع خبرهای کذب و شایعه‌پراکنی‌های مشکوک قرار گیرد.

اینکه آیا اتاق فرمان صدور هر دو کلیدواژه، یکی است یا خیر، محل تأمل است، امّا هرچه هست این روزها باید مراقب بود تا آتش تهیه جنگی نشد که سخت تر از کرونا، روح و روان ایرانیان را نشانه رفته است.

اگر صد سال پیش بریتانیا با تحریم و بیماری ایران را یتیم‌خانه کرد، دیگر هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد و ملت بزرگ و مقتدر ایران که سربلند بحران‌هاست، همچنان از امواج مشکلات عبور خواهد کرد و مرارت پدرانشان برای آنکه ایران خانه خوبان شود را به فرجام خواهد رساند و مُهر ذلت و خفت را بر پیشانی دشمنان و بدخواهان و نادرستان خواهد زد.