کد خبر: 186564

پیش‌بینی‌ بارش‌های بهار ۹۹ در فضای مجازی

اخیرا مطالبی از پیش‌بینی‌ بارش‌های سنگین در کشور از طریق فضای مجازی منتشر می‌شود، ولی به گفته محققان حوزه مخاطرات و اقلیم‌شناسی پیش‌بینی‌های هواشناسی ۱۰ روزه هستند و هر چه این بازه زمانی بیشتر شود، پیش‌بینی‌ها به صورت کیفی و حدودی خواهد بود.
اتاق خبر 24

پس از بارش‌های اسفند ماه سال ۹۷ و فروردین ماه سال جاری و در پی آن وقوع سیلاب‌ها و وارد شدن خسارات سنگین به کشور، موضوع پیش‌بینی‌های هواشناسی به یکی از موضوعات مورد علاقه جامعه تبدیل شده است، ولی در این میان در روزهای اخیر شاهد انتشار مطالب غیر واقعی از وقوع سیل در روزهای پایانی سال و نیمه فروردین ماه سال آینده در فضای مجازی هستیم.

این در حالی است که به گفته محققان حوزه اقلیم‌شناسی چنین مطالبی شبه علم و نادرست است و باید پیش بینی‌ها بر اساس داده‌های معتبر نهادهای رسمی و قانونی کشور و در سطح بین‌الملل باشد.

پیش‌بینی آب و هوای کشور بر اساس داده‌های خیالی

دکتر ابراهیم مقیمی، رییس سابق دانشکده جغرافیای دانشگاه تهرانبا اشاره به انتشار خبری در فضای مجازی در زمینه بارش‌های شدید در روزهای آینده با تاکید بر اینکه این متن چندین اشکال اساسی دارد، گفت: این متن بر اساس مستندات علمی متقن نیست؛ چراکه در آن پیش‌بینی اغراق آمیزی مطرح شده و پیش‌بینی بارش ۹۰۰ میلی‌متری در آن عنوان شده است.

وی با تاکید بر اینکه امکان ندارد که در ایران هسته بارشی کوتاه‌مدت و لحظه‌ای ۹۰۰ میلی‌متر را داشته باشیم، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر در این متن استناد به اطلاعات سازمان هواشناسی آمریکا و ناسا شده که ناسا چنین پیش‌بینی را ارائه نکرده است.

مقیمی با بیان اینکه در این متن همچنین استناد به اطلاعیه منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا شده است، اظهار کرد: این اطلاعیه نیز قابل قبول نیست؛ چون اتحادیه اروپا چنین اطلاعیه‌ای را صادر نکرده است.

بنیان‌گذار انجمن مخاطره‌شناسی ایران ادامه داد: آنچه که الگوهای بارشی کشور نشان می‌دهد، در دو هفته آینده، کشور دارای شرایط بارشی نرمال با شرایط حدی کمتر از بارش‌های فروردین ماه سال جاری است.

سیل و لزوم رعایت حریم رودها

وی اضافه کرد: ولی آنچه که مسلم است، این است که همین مقدار حدی به میزان بارش‌های اسفند ۹۷ و فروردین سال جاری می‌تواند خساراتی را برای افرادی که در حرایم رودخانه‌ها ساکن هستند و هنوز از مناطق سیل‌خیز رودخانه‌ها خارج نشده‌اند، ایجاد کند.

مقیمی یادآور شد: با توجه به اینکه میانگین برودتی تا حدی نرمال است و ممکن است کاهش دما را در اواخر اسفند سال جاری و اوایل فروردین ماه سال آینده درمقایسه با سال‌های گذشته کمتر داشته باشیم، از این رو چنین برودت‌هایی می‌تواند هر نوع نم و رطوبت تزریقی به ایران را به بارش تبدیل کند.

این محقق حوزه مخاطره‌شناسی ادامه داد: در غرب زاگرس، رودخانه‌های حوضه غرب لرستان، خوزستان و تا حدودی در کردستان تقریبا سیلاب‌های سال جاری لایروبی شدند، ولی باید برای شرق زاگرس به‌ویژه ایران مرکزی، هشدارهای لازم ارائه شود تا در حرایم رودها آزادسازی صورت گیرد تا در سیلاب‌هایی که قرار است در ایران مرکزی به‌ویژه در حوضه "قمرود" داشته باشیم، بتوانیم مدیریت کنیم و منجر به خسارت نشود.

مقیمی با بیان اینکه با چنین شرایطی نباید به فضاهای مجازی استناد کرد، اظهار کرد: این داده‌های نادرست می‌تواند منجر به اتفاقات ثانویه شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا