کد خبر: 186545

جدیدترین جزئیات ثبت نام مسکن ملی اعلام شد

با ورود طرح مسکن ملی به فاز دوم، جزئیات و شرایط جدیدی اعلام شد.
اتاق خبر 24

طرح اقدام ملی مسکن به عنوان بزرگترین طرح مسکنی کشور یکی از پر مخاطب ترین بحث این روزهای مردم به شمار می رود.

مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن با بیش از ۲۴۰ هزار ظرفیت در آبان ماه آغاز و پایش و غربالگری این‌طرح تا بهمن ماه ادامه داشت که براساس آن  ۴۲ درصد از متقاضیان و ثبت نام کنندگان واجد شرایط نبوده و ۵۸ درصد از متقاضیان در این طرح پذیرفته شده اند.

براساس این گزارش ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن دارای شرایط است که مهم ترین آن سبز بودن فرم (ج) متقاضی و داشتن ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد نظر است از دیگر شرایط این طرح آن است که متقاضی باید  متاهل و یا بالای ۳۵ سال سن داشته باشند و توانایی پرداخت اقساط تسهیلات این طرح را داشته باشد.

در مرحله اول ثبت نام بسیاری از متقاضیان به دلیل نداشتن شرایط حذف و یا به دلیل پر شدن ظرفیت موفق یه ثبت نام نشدند که مهم ترین این شهرها استان تهران بود.

در مرحله اول ثبت نام برای استان تهران ۷۰ هزار واحد مسکونی در ظرفیت در نظر گرفته شده بود که بیشترین آن مربوط به پردیس و پرند بود که در همان دقایق ابتدایی ظرفیت ها به صورت کامل پر شد و همین موضوع باعث اعتراض بسیاری از ثبت نام کنندگان شد اما در همان دوره اعلام شد که در مرحله دوم ثبت نام ظرفیت های جدید و بیشتری را برای شهرهای جدید استان تهران فراهم خواهیم کرد.

در مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ظرفیت ایجاد شده و در این دوره بسیاری از شهرها حذف و البته در بسیاری از شهرهای دیگر ظرفیت های جدیدی ایجاد و یا بیشتر شده است.

این دور از ثبت نام از روز شنبه ۱۷ اسفند ماه با ۵ استان اردبیل آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی، اصفهان و البرز آغاز شد و تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه متقاضیان فرصت داشتند ثبت نام کنند از روز ۲ شنبه ۱۹ اسفند ماه ثبت نام در ۱۷ استان دیگر آغاز شده و مقرر شده بود که در ساعت ۲۴  روز سه شنبه مهلت ثبت نام این ۱۷ استان به اتمام برسد که با توجه به استقبال متقاضیان مهلت ثبت نام تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۱ اسفند  تمدید شده است.

پیش از این چندین بار اعلام شده بود که ثبت نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران در روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه خواهد بود که ساعتی پیش اعلام شد ثبت نام تهران با توجه به تمدید ۱۷ استان به تعویق افتاده است و ۸ شهر باقی مانده در روز های پنج شنبه و شنبه انجام می شود.

ثبت نام ۱۷۰ هزار نفر در مرحله دوم طرح مسکن ملی

تاکنون بیش‌از ۱۷۰ هزار متقاضی ثبت نام کرده اند و نحوه ثبت نام در این دوره با سایر دوره ها به دلیل شیوع ویروس کرونا متفاوت شده و متقاضیان بدون نگرانی از پر شدن ظرفیت و پایین بودن سرعت اینترنت می توانند ثبت نام کنند.

این دوره از ثبت نام طرح اقدام ملی چند تفاوت با دوره قبل دارد که مهم ترین آن حذف شدن شهر پردیس از استان تهران است که پیش از این چندین بار وزیر راه وشهرسازی و معاونان ایشان اعلام کرده بودند که ظرفیت های جدید در شهرهای استان تهران از جمله پردیس ایجاد خواهیم کرد اما امروز وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد پردیس در این دوره حذف شده است.

منبع: جام نیوز