کد خبر: 18653
گزارش دفاعی - امنیتی ؛

موشک روسی که از خزر ،داعش را نشانه گرفت + تصاویر

اخیرا صدای غرش موشکی روسی در دریای کاسپین شنیده شد که اذهان را به خود متوجه کرد.
اتاق خبر 24

چند روزی است که ارتش فدراسیون روسیه به صورت جدی اهداف تروریست‌های تکفیری داعش را در مناطق استقرار این گروه تروریستی هدف قرار می‌دهد.

شدت حملات به حدی است که رعب، وحشت و نگرانی تروریست‌های داعش را فراهم کرده و آنها در حال فرار تدریجی از "رقه" "مرکز استان  "رقه" هستند و به نظر می‌رسد در چندماه اینده باید شاهد تحولات مهمی در سوریه در زمینه اخراج تدریجی گروه‌های تروریستی داعش باشیم.

اما اخیرا فدراسیون روسیه در یک اقدام جالب 26 فروند موشک از دریای کاسپین به مواضع داعش در سوریه شلیک کرد. موشک‌ها پس از طی یک مسیر مشخص و در برنامه‌ای از پیش طراحی شده 11 مرکز فرماندهی داعش را ویران کردند که این موضوع در پیشروی سریعتر نیروهای سطحی ارتش سوریه یقینا موثر خواهد بود.

 

 

3658290_333.jpg

 

هرچند که هدف "مسکو" از حمله به روسیه و شلیک موشک‌های "دریا به زمین" انهدام مواضع تروریست‌های تکفیری در سوریه بوده، اما تلاش رسانه‌های غربی و عربی بر این است که این حملات را جهت‌دار نشان دهند که البته مدرکی در این زمینه وجود ندارد.

** کدام موشک روسی برای انهدام مواضع داعش روی لانچر رفت؟

منابع نظامی و رسانه‌ای فدراسیون روسیه درباره انهدام مواضع داعش از طریق 6شناور نکاتی را مطرح کردند که سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام موشک روسی برای انهدام مواضع داعش روی لانچر فرستاده شد؟

 

3658289_997.jpg

 

3658291_823.jpg

** خصوصیات موشک "کلاب"

موشک کلاب (Klub Missile) در انواع و ابعاد مختلف ساخته شده که قابلیت مولتی پرپوز (چند کاربردی) داشته که اهداف را می‌توانند در سطح و دریا مورد هجمه قرار دهند. با توجه به دیتاهای اولیه شلیک موشک از دریای کاسپین و در نزدیکی بندر "آستاراخان" انجام شده و هدف آن از بین بردن مواضع تروریست‌ها بوده است.

 

موشک "کلاب" یک موشک سطح به سطح بوده که بسته به نوع کاربری می‌تواند زمین یا دریاپایه باشد. نوع زمین‌پایه آن کروز بوده که می‌تواند اهداف را به صورت جدی هدف قرار دهد (لازم به توضیح است که موشک کروز قابلیت رهگیری هدف از مرحله پس از روانه سازی (Launching) تا انهدام را دارد). 

این موشک بسته به نوع بین 6 تا 8.5 متر طول، سرعت بین 0/8 تا 3 ماخ، هدایت اینرسی (Inertial Guidance)/ آشیانه‌یاب فعال/ ماهواره‌ای و قابلیت حمل از طریق کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها را دارد که کلاس‌های مختلف این موشک بین 250 تا بیش از 2000 کیلومتر برد دارند. البته موشکی که از دریای کاسپین به سمت مواضع داعش در سوریه پرتاب شد، حدود 2500 کیلومتر برد و با ماهواره هدایت می‌شد.

 

3658294_929.jpg

 

3658293_103.jpg

 

 

 

موشک کلاب با نام کد ناتو "سیزلر" و با کد SS-N_27 / SS-N-30 شناخته شده که دارای سه نوع کاربری "ضد کشتی"، "تهاجمی زمین‌پایه" و "ضد زیردریایی" است. این موشک از طریق لانچرهای عمودپایه (Vertical Launch System) و با هدایت ماهواره‌ای (Satellite Guidance) شلیک می‌شود.

** موشک "کلاب" از کدام شناورها شلیک می‌شود؟

طبق برآوردهای صورت گرفته موشک کروز  "کلاب" را می‌توان از زیردریایی های کلاس "کیلو (Kilo Class Submarine)"، "لادا (Lada)"، "آکولا (Lada)"، "یاسن (Yasen)"، "بویان ام (Buyan -M)"، "گورشکوف (Gorshkov)" و "گپارد (Gepard)" شلیک کرد. 

 

**کدام کشورها موشک "کلاب" دارند؟

کشورهای فدراسیون روسیه، الجزایر، ویتنام، چین، جمهوری اسلامی ایران، اندونزی، برمه، کره شمالی از این موشک دارند و زیردریایی‌های مختلف از جمله کلاس زیر دریایی کلاس "کیلو"  آن را شلیک می‌کند.

خبرگزاری "راشا تودی (RT)" درباره نوع موشک شلیک شده روسی به مواضع داعش نوشت: موشک‌های شلیک شده از دریای کاسپین از طریق 6 کشتی جنگی به مواضع داعش شلیک شده است. این موشک‌ها از شناورهای "داغستان"، "بویان ام"، "گراد سویاژسک"، "اوگلیت"، "بیلگی اوستیک" و "گپارد" شلیک شده؛ (لازم به توضیح است موشک شلیک شده "کلاب کالیبر NK " بوده که برد کلی آن حدود 2500 کیلومتر است).

این سایت یادآور شد: کشتی‌های جنگی فدراسیون روسیه نقش مهمی در انتقال جنگنده‌ها و تجهیزات نظامی به سوریه به پایگاه نظامی "طرطوس" و "لاذقیه" را داشتند.

در مجموع موشک‌های کلاس کلاب از 6 شناور "داغستان"، "بویان"، "گراد سویاژسک"، "اوگلیت"، "بیلگی اوستیک" و "گپارد" شلیک و 11 مرکز فرماندهی داعش را منهدم کرد. با توجه به اینکه طبق اعلام روس‌ها حداقل مداومت عملیات نظامی روسیه در سوریه 4 ماه خواهد بود، بعید نیست در آینده هم روی لانچر رفتن موشک‌های کلاب را ببینیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران