کد خبر: 186493

چینی‌ها چگونه ترمز کرونا را کشیدند

کرونا ویروس از دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان چین شیوع پیدا کرد و تاکنون ۱۰۶ هزار و ۴۶۷ نفر را درگیر کرده و بالای ۳ هزار تلفات داشته است. این ویروس تاکنون بیش از ۸۰ کشور را آلوده کرده و به ایران نیز وارد شد.
اتاق خبر 24

در ایران براساس اعلام وزارت بهداشت، تا ظهر 18 اسفند، کل موارد ابتلای قطعی کروناویروس جدید در کشور ۶۵۶۶ و مجموع موارد فوتی آن  ۱۹۴ تن گزارش شده است.

چینی ها، اما علیرغم اینکه اولین میزبانان این ویروس بودند، توانستند در جریان مقابله با او وضعیت را مدیریت کنند تا جایی که امروز با کاهش تدریجی مبتلایان به این بیماری روبرو هستند و بیمارستان ۱۴۶۱ تخته ای را که به سرعت برای پذیرش بیماران کرونایی سرپا کرده بودند، بستند.

رایزن فرهنگی ایران در چین معتقد است در این مقابله موفق، نقش مردم و همکاری آنها با مسئولان بسیار اثرگذار بوده است.

عباسعلی وفایی در گفت‌وگو با ایسنا، به تدابیر سوی حوزه سلامت چین در برابر کرونا و نیز همراهی مردم چین برای مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان، در نخستین اقدام از سوی دولت چین این شهر قرنطینه شد و هرگونه ورود و خروج به ووهان به عنوان کانون شیوع کرونا ویروس ممنوع اعلام شد.

وی با اشاره به جمعیت ۱۱ میلیون نفری شهر ووهان گفت: با وجود اینکه نزدیک به نیمی از جمعیت ووهان (بالغ بر پنج میلیون نفر) در سال نو چینی از شهر خارج شده و به مسافرت رفته بودند امکان برگشت آنان به ووهان وجود نداشت و آنها به دلیل قرنطینه شدن ووهان نتوانستند به شهر و منازل خود برگردند.

وی به تصمیمات جدی کره از سوی دولت چین برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا گرفته شد اشاره کرد و افزود: طبق آمارهایی که ثبت می شد قریب به ۹۰ درصد مبتلایان به کرونا ویروس و قربانیان این بیماری را جمعیت ساکن در ووهان تشکیل می داد، بر این اساس تمرکز دولت چین بر پیشگیری از شیوع و مقابله با کرونا ویروس در این شهر بود.

رایزن فرهنگی ایران در چین ادامه داد: دولت چین سازوکاری را اتخاذ کرد که هیچ فردی از ووهان خارج نشود چرا که در صورت خروج حتی یک نفر از این شهر دامنه وسیعی از جمعیت این کشور به ویروس کرونا آلوده می‌شدند.

وی الزام به تمکین مردم چین برای قرنطینه خانگی را از دیگر تدابیر اتخاذ شده در این کشور بیان کرد و افزود: ارتباط مناطق شهری در این کشور گسسته شده بود و حتی برخی از خیابان‌ها نیز مسدود شد. به گونه‌ای برای انتقال جمعی از دانشجویان ایرانی مقیم چین به ایران، محدودیت‌های شدیدی اعمال شد و به سختی توانستیم حدود ۷۰ دانشجوی ایرانی را به کشور منتقل کنیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا