کد خبر: 186481

مانع اصلی مهار کرونا در ایران مشخص شد

علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت مجلس از سران قوا خواست به موضوع مقابله با ویروس کرونا ورود کنند.
اتاق خبر 24

"علی نوبخت" موضوع شیوع ویروس کرونا را از اساس یک موضوع پزشکی دانست و گفت: با وجود کمبود امکانات و لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی، جامعه پرستاری و پزشکی و مقامات وزارت بهداشت در حال جانفشانی و فداکاری برای مقابله با این ویروس منحوس هستند.

عوامل غیرپزشکی بر برنامه‌های وزارت بهداشت سایه افکنده است

وی به ابعاد غیرپزشکی، اجتماعی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: جریانات غیرپزشکی بر برنامه‌های وزارت بهداشت برای پیشگیری و مهار ویروس کرونا سایه افکنده است و مانع مهار این بیماری می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، ترافیک سنگین جاده‌های شمال در روزهای اخیر را یادآور شد و گفت: چرا با وجود این که وزارت بهداشت درباره مسافرت‌ها هشدار داد اما مسافرت‌ها کماکان انجام می‌شود و در پایانه‌های خروج از تهران تکلیف مردم به وسیله نیروهای نظامی و انتظامی روشن نمی‌شود و بعد از چندین ساعت رانندگی، در شهر مقصد جلوی آنها گرفته می‌شود و پلیس مانع ورود آنها به مقصد می‌شود.

نوبخت تصریح کرد: نیروهای نظامی و انتظامی باید بعد از گرفتن دستور از مقامات بهداشتی، اعمال برنامه کنند و مردم را سرگردان نکنند و از قبل تکلیف فرد روشن شود که وقتی عازم مقصدی می‌شود بداند که برگردانده خواهد شد و از ابتدا سفر را شروع نکند.

وی با اشاره به حضور جوانان در ورودی‌های برخی از شهرهای شمالی و جلوگیری از ورود خودروهای غیربومی گفت: اینکه افراد ساعت‌های متمادی با زن و بچه رانندگی کنند و پشت دروازه‌های شهر، مردم به جان هم بیافتند از کرونا خطرناک‌تر است.

دبیر مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران با بیان اینکه نباید مردم را در مقابل مردم قرار دهیم؛ اظهارداشت: بی‌مسئولیتی ما باعث شده که مردم در مقابل هم قرار بگیرند؛ این نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری‌های ما درست نیست و باید تکلیف مردم را روشن کنیم.

نوبخت با بیان این که در موضوع پیروی از دستورات وزارت بهداشت سردرگمی وجود دارد، افزود: وقتی که نیروهای بهداشتی و پزشکی در ستاد ملی پیشگیری از کرونا اعلام کردند که مردم نباید مسافرت بروند، هیچ کس نباید مسافرت برود و بر اساس قوانین کشوری، این موضوع از اختیارات نیروهای دیگر است و اجرایی کردن آن در اختیار بخش بهداشت و درمان نیست.

وی، لزوم ایجاد ستاد بسیج اقتصادی برای حل مشکلات معیشتی مردم را متذکر شد و گفت: وقتی از مردم خواسته می‌شود که از خانه بیرون نیایند، این تکلیف برای شورای تامین استان‌ها ایجاد می‌شود که بلافاصله به فکر تامین مایحتاج مردم بیافتند و معیشت و غذا و وسایل مورد نیاز آنها را تامین کنند.

عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خروج مردم برای تامین مایحتاج خود را به خاطر مهیا نبودن زمینه‌های تامین آن از سوی شورای تامین استان‌ها را عامل گسترش کرونا دانست و افزود: خواهش من این است که سران سه قوه به این مساله ورود کنند زیرا  این موضوع هم به قوه مقننه، هم مجریه و هم قوه قضائیه مربوط است.

نوبخت تصریح کرد: دولت به تنهایی قادر به مهار ویروس کرونا نیست و حل این بحران نیازمند ورود سران قوا و حتی نیروهای مسلح است.

منبع: جام نیوز