کد خبر: 186459

پلمب رستوران‌های عرضه کننده مواد دخانی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ضمن تشریح اقدامات این مرکز در نظارت بر رعایت نکات بهداشتی از سوی اماکن عمومی در روزهای کرونایی، نحوه دفن بهداشتی زباله‌ها، چگونگی ضدعفونی کردن معابر شهری و... را توضیح داد.
اتاق خبر 24

مهندس محسن فرهادی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مسیر مهار و کنترل بیماری کروناویروس رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط است، گفت: اصل ماموریت همکاران من در مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت برای بازرسی از اماکن چندان تفاوتی با مدت مشابه در سال قبل نکرده است اما، برای رعایت بهداشت فردی و محیط سختگیرتر شده‌ایم. توصیه اکید ما به مردم کاهش ترددهای شهری و پرهیز از سفر به سایر شهرها است.

تشدید نظارت بر هتل‌ها، پایانه‌های مسافربری و اغذیه‌فروشی‌ها

وی افزود: ما تقریبا تمام دستورالعمل‌های نورورزی خود را که هر ساله ابلاغ می‌کردیم تبدیل کرده‌ایم به بسیج همگانی مقابله با بیماری کووید_۱۹؛ در این راستا بازدید از هتل‌ها، اماکن بین راهی، پایانه‌های مسافربری، متروها، اتوبوس‌های درون شهری، ایستگاه‌های راه آهن، اغذیه فروشی‌ها و... مانند گذشته انجام می‌شود با این تفاوت که قوت بیشتری گرفته است. هدف اصلی از افزایش نظارت‌ها رعایت بهداشت فردی و محیط برای کنترل بیماری کرونا است.

سخت‌گیری‌های بهداشتی در پمپ بنزین‌ها و بانک‌ها

فرهادی با بیان اینکه این نوع از نظارت‌ها تنها کار ناظران وزارت بهداشت نیست، تصریح کرد: این نظارت کار تمام دستگاه‌ها، واحدهای صنفی و عموم مردم است. در این زمینه از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها، وزارت نفت بویژه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در خصوص جایگاه‌های پمپ بنزین، بانک‌ها و... اعلام کرده‌ایم با اهمیت بیشتری نسبت به رعایت بهداشت هم برای مردم و هم کارکنان خودشان سخت‌گیری کنند.

پلمب رستوران‌های عرضه کننده مواد دخانی

وی با اشاره به اینکه به عنوان ناظران بهداشت پیش از آنکه از اقدامات قهری مانند پلمب مراکز استفاده کنند تمایل به توجیه و آموزش مشاغل، مردم و... داریم، اظهار کرد: البته رستوران‌هایی که مواد دخانی عرضه می‌کردند در ابتدا به صورت داوطلبانه خودشان اقدام به تعطیلی مراکز و برخی نیز توسط همکاران ما پلمب شدند.

خدمات ممنوع در آرایشگاه‌ها

وی با اشاره به اینکه در روزهای پایانی سال تقاضا برای انجام برخی خدمات از سوی مردم افزایش می‌یابد، افزود: در این روزها ممکن است مراجعه به آرایشگاه‌های زنانه و مردانه نسبت به گذشته افزایش یابد، با توجه به شیوع این بیماری به مردم توصیه می‌کنیم در صورت ضرورت تنها برای فعالیت‌های روتین مانند کوتاهی مو، اصلاح صورت و... به آرایشگاه‌ مراجعه کنند. نکته مهم آن است که در همین اقدامات ضروری نیز رعایت نکات بهداشتی مانند حفظ فاصله میان افراد و داشتن دستکش هم برای آرایشگر و هم مشتری الزامی است. انجام فعالیت‌های حاشیه‌ای بویژه در آرایشگاه‌های زنانه مانند مانیکور، کاشت ناخن و بویژه فعالیت‌های مرتبط با آزاد شدن گازهای شیمیایی مانند رنگ کردن موها و استفاده از پودر دکلره نیز به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا