کد خبر: 186410

«مکتب سلیمانی» رافع مشکلات جدید سوریه

بررسی وضعیت سوریه و موفقیت روند آستانه نمایانگر نقش بی‌بدیل سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی است که با درایت سیاسی و هوش نظامی توانست بر بحران‌ها غلبه کند.
اتاق خبر 24

این روزها با تشدید درگیری میان دمشق و آنکارا، دوباره بحران سوریه وارد فاز جدیدی شده و برخی تصور می‌کنند که «روند آستانه» که محصول ابتکار ایران بوده است، دستخوش تهدید شده است.

یادمان نرود که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز بحران در سوریه و به دعوت دولت قانونی مستقر در دمشق، به صورت مستشاری در میدان مبارزه با تروریست‌های تکفیری و پشتیبانان عربی، غربی و عبری آن به میدان رفت و محصول همین مقاومت نیز در بُعد دیپلماسی، توانست زمینه ساز ایجاد روند آستانه باشد که به گفته مسئولان جمهوری اسلامی، تنها راهکاری است که توانسته تنش‌ها در سوریه را کم کرده و جنگ در این کشور را به پایان برساند.

جمهوری اسلامی تلاش کرد تا در مقابل روندی که تحت عنوان «توافق ژنو» و به محوریت دولت‌های غربی در موضوع سوریه شکل گرفته بود، با ارائه راهکاری نه تنها به حل بحران در سوریه کمک کند، بلکه زمینه را برای حل مشکلات منطقه‌ای و بازگشت ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا فراهم کند.

پیام روند آستانه حل مشکل سوریه بدون آمریکا بود

هدف اساسی از تأسیس روند آستانه تثبیت آتش بس و یافتن راه حل سیاسی بین معارضان و دولت قانونی سوریه مستقر در دمشق بود و در کنار آن، سه کشور ایران، ترکیه و روسیه تلاش کردند تا این پیام را ارسال کنند که پرونده سوریه و به طور کلی مشکلات بین‌المللی را می‌توان بدون آمریکا نیز حل کرد.

هرچند روند آستانه توانسته از میزان تنش‌ها در سوریه کاسته و دولت قانونی این کشور را به رسمیت بشناسند؛ ولی گهگاه به دلیل برخی اقدامات من‌جمله عملیات‌های نظامی ترکیه، بقای این ابتکار دچار شک و تردید می‌شود.

حدود یک ماه و نیم پیش بود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در هنگام بازگشت از سنگال به کشورش و با اشاره به اقدامات دمشق در مقابله با تروریست‌ها به خبرنگاران گفت که روند آستانه دیگر کارگر نیست و باید گفت که مرده است.

منبع: جام جم آنلاین