کد خبر: 186409

تلویزیون در امتحان کرونا قبول شد؟

سال‌هایی نه چندان دور وقتی به هر دلیلی اوقات زیادی را در خانه می‌گذراندیم تلویزیون انتخاب اول اغلب ما بود و ساعت‌های زیادی از روز را به تماشایش می‌نشستیم.
اتاق خبر 24

چه خنده‌ها و گریه‌هایی که پای همین تلویزیون نکردیم و چه تخمه‌ ژاپنی‌هایی که پابه‌پای سریال‌هایش نشکستیم!

زمان گذشت، اینترنت آمد، فضای مجازی آمد و از همه مهمتر نوباوه‌های دنیای رسانه، شبکه‌های اجتماعی آمدند. عرصه برای تلویزیون تنگ شد و کارش سخت‌تر از قبل. در این سال‌ها تلویزیون به عنوان رسانه ملی در کنار دیگر رسانه‌ها به کارش ادامه داده و همچنان برای بسیاری مرجع اصلی اخبار و اطلاعات بوده است.

اما حالا که مسافر نه چندان محبوب چینی پا به ایران گذاشته و از تمام شهرها و استان‌ها یکی یکی هم دیدن می‌کند، کار رسانه‌ها سخت‌تر شده و هر یک سعی دارند تا در اطلاع‌رسانی و هشدار درباره این مهمان ناخوانده ـ کرونا ویروس ـ از هم سبقت بگیرند.

در این میان نقش تلویزیون به عنوان یک رسانه ملی و با نفوذ در کشور بیش از پیش مطرح گشته و یقینا این روزها میزبان چشم‌های تیزبین بیشتری است.

به غیر از بخش‌های خبری که تقریبا این روزها هر شب با موضوع کرونا ویروس شروع می‌شوند و با آن پایان می‌یابند، برنامه‌های آموزشی، برنامه‌های تحلیلی با حضور پزشکان، کارشناسان و گفت‌وگوهای ویژه، از برنامه‌های تلویزیون برای این ایام است.

همچنین بسیاری از شبکه‌ها در جهت تغییر حال‌وهوای مردم و ایجاد سرگرمی در این ایام که اغلب مجبور به خانه‌نشینی شده‌اند، اقدام به پخش سریال‌های طنز و سرگرم‌کننده کرده‌اند.
پخش آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان مقاطع مختلف نیز یکی دیگر از خدمات تلویزیون در این ایام است.

اما باید دید که تلویزیون با وجود رقبای مجازی‌اش چقدر در جلب رضایت مخاطبان به اجبار خانه‌نشین شده موفق بوده است.

بدین منظور خبرنگار ایسنا برای شنیدن نظرات مردم، این بار به میان آنها نرفته است بلکه برای رعایت اصول بهداشتی گفت‌وگوهایی تلفنی و مجازی داشته است که خلاصه این گفت‌وگوها را در زیر می‌خوانید:

دختری جوان و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران از کرمان می‌گوید: چند ماهی است که تلویزیون ندیده‌ام و در جریان برنامه‌هایش نیستم و ترجیح می‌دهم اخبار را از شبکه‌های ماهواره‌ای دنبال کنم. به نظرم اخبار ایران در خوب بودن اوضاع زیادی اغراق می‌کند برای همین دنبال نمی‌کنم.

پسری جوان و کارمند از تهران هم چنین اظهار می‌کند: ۲۰ درصد از اطلاعاتم درباره بیماری کرونا را از تلویزیون گرفتم و راضی نبودم. برنامه‌های طنز هم به نظرم مناسب و کنترل‌کننده نبود. برنامه آموزش از راه دور صداوسیما سودی ندارد و صرفا برای رفع تعهد است. راستش اعتماد زیادی به اخبار تلویزیون ندارم.

منبع: خبرگزاری ایسنا