کد خبر: 186353

نگرانی از «کرونا» مانع ثبت‌نام حج ۹۹ نشد

در حالی که با شایعات منتشرشده از سوی برخی رسانه‌های بیگانه در فضای مجازی به نظر می‌رسید مردم از نگرانی شیوع کرونا، تشرف به حج تمتع را به سال‌های بعد موکول کنند، اما در کمتر از یک هفته، ظرفیت نیمی از کاروان‌های حج تمتع تکمیل شده است.
اتاق خبر 24

با آغاز نام‌نویسی سفر به حج تمتع ۹۹، در فضای مجازی اخباری مبنی بر عدم برپایی حج تمتع از سوی عربستان و حتی جلوگیری از ورود زائران ایرانی برای تشرف به حج ابراهیمی سال آینده منتشر شد و برخی نیز با شایعه‌پراکنی سعی داشتند مشمولان سفر به حج تمتع را برای تشرف به این سفر معنوی منصرف کنند که اکبر رضایی، سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت با شایعه دانستن اخبار تعطیلی حج تمتع، خواستار پیگیری اخبار حج تمتع ۹۹ از سوی منابع رسمی شد و گفت: در صورت توقف عملیات حج تمتع باید سعودی‌ها به صورت رسمی چنین موضوعی را اطلاع رسانی و به ما اعلام کنند که این امر صورت نگرفته و آن‎ها نیز در حال برنامه‌ریزی برای انجام مناسک حج تمتع سال ۱۴۴۱ هستند.

شایعات زائران را از تشرف به حج ۹۹ منصرف نکرد

اخبار منتشر شده درباره شیوع ویروس کرونا در ایران و پخش این ویروس توسط ایرانیان آنقدر توسط رسانه‌های بیگانه مطرح شده است که حتی برخی از ایرانیان تصور می‌کنند چنین اخباری واقعیت دارد و ایرانیان موجب شیوع ویروس کرونا در منطقه شده‌اند! در حالی که بر اساس آمارهای منتشر شده، ویروس کرونا از مدت‌ها قبل با منشأ چین در کشورهای منطقه فراگیر شده بود و حتی قربانیانی داشته است، اما به دلیل مسائل مختلف سیاسی، دولتمردان و مسؤولان رده بالای کشورهای منطقه از انعکاس اخبار مربوط به کرونا جلوگیری کرده‌اند.

با این وجود نام‌نویسی سفر به حج تمتع سال آینده نهم اسفندماه آغاز شد که در این دوره، دارندگان فیش حج تمتع تا پایان فروردین سال ۸۶ به عنوان زائر اصلی در اولویت تشرف قرار دارند. به گفته اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت، تعداد این افراد به عنوان مشمولان تشرف به حج ۹۹ بیش از ۲۵۰ هزار نفر است و در صورتی که ظرفیت کاروان‌ها تکمیل نشود، نام‌نویسی از ودیعه‌گذاران تا نیمه اردیبهشت سال ۸۶ از ۲۱ اسفندماه آغاز خواهد شد.

کرونا مانع ثبت‌نام حج تمتع نشد/ تکمیل نیمی از ظرفیت کاروان‌های حج در کمتر از یک هفته

در حالی که با شایعات منتشر شده از سوی برخی رسانه‌های بیگانه در فضای مجازی، به نظر می‌رسید که مردم از ترس کرونا، تشرف به حج تمتع را به سال‌های بعد موکول کنند، اما حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در جلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که ۱۳ اسفندماه برگزار شد، از نام‌نویسی حدود ۵۰ درصد زائران در کاروان‌های حج تمتع ۹۹ خبر داد.

با استقبال کم‌نظیر مردم رای تشرف به حج تمتع، ظرفیت نیمی از کاروان‌های حج تمتع ۹۹ در کمتر از یک هفته تکمیل شد و با این روند به نظر می‌رسد که زائران خانه خدا که بیش از ۱۳ سال در انتظار این سفر معنوی بودند، بدون توجه به شایعات اقدام به نام‌نویسی برای سفر به حج تمتع ۹۹ کرده‌ و با این اقدام بار دیگر دشمنان نظام و اسلام را از خود ناامید کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایلنا