کد خبر: 186256

سیاه نمایی در آمار خروج نخبگان

اینکه برخی می خواهند در ارائه آمار خروج نخبگان سیاه نمایی کرده و آمار را وارونه جلوه دهند، برای مردم جای تعجب دارد که واقعا این افراد چه کسانی هستند و از ارائه آمار جعلی چه نفعی می برند؟
اتاق خبر 24

«آمار واقعی خروج نخبگان از کشور چقدر است؟ و چرا برخی آن را بیشتر از واقعیت نشان می دهند؟» چند سالی می شود که این سوالات ذهن بسیاری از دانشگاهیان و حتی مردم عادی را در ایران درگیر کرده، زیرا در حالیکه براساس گفته مسوولان کشورمان، ایران هیچگاه رتبه زیر ۲۰ جهانی در موضوع مهاجرت نخبگان نداشته است اما در گزارش جعلی سال ۲۰۰۹ میلادی بانک جهانی(IMF)، ایران را رتبه اول فرار مغزها در دنیا معرفی کرده اند؛ البته این گزارش از سوی این بانک منتشر نشده بود و اتفاقا این هم جای سوال است که چه کسی یا کسانی این گزارش جعلی را به نام بانک جهانی ارائه دادند و از این اقدامشان چه هدفی را دنبال می کنند؟

برای پاسخ روشن به این سوالات ابتدا باید تعریفی از مهاجرت و فرار مغزها بدانیم.

* مهاجرت چه تعریفی دارد؟

«مهاجرت» در لغت به معنای کوچ یا انتقال از مکانی به مکان دیگر است که افراد به طور معمول برای بهبود شرایط زندگی‌شان این کار را انجام می دهند و از کشوری به کشور دیگر می روند که یکی از دلایل مهاجرت هم ادامه تحصیل و یافتن شرایط شغلی بهتر است.

این نوع مهاجرت به طور معمول برای دانشگاهیان و استعدادهای برتر کشورها به خصوص کشورهای جهان سوم رخ می دهد که از سوی کشورهای پیشرفته به آن‌ها پیشنهادات شغلی و تحصیلی ارائه شده و این مسأله آن‌ها را به فکر مهاجرت می‌اندازد.

 

منبع: خبرآنلاین