کد خبر: 186199

فرآیند تشخیص کرونا در «انستیتو پاستور ایران»

بیش از 50نیرو در قسمت‌های مختلف مرتبط با تشخیص کروناویروس در 3شیفت در انستیتو پاستور ایران مشغول خدمت هستند و با تلاش شبانه‌روزی این عزیزان،طی 10روز گذشته،بیش از 3هزار نمونه بررسی شده است. این اقدام کم‌نظیر در سخت‌ترین روزهای بحران، کشور را از نگرانی و سردرگمی نجات داد
اتاق خبر 24

تا همین چند روز قبل، در بحث‌های تشخیصی ویروس کرونا در کشور، جز چند مورد انگشت‌شمار، همه راه‌ها به انستیتو پاستور ختم می‌شد. متخصصان و کارشناسان این موسسه تحقیقاتی که از حدود 2 ماه قبل و در پی شیوع ویروس کرونا در چین و چند کشور دیگر، بر روی این ویرس متمرکز شده‌بودند، با انجام مطالعات دقیق موفق شدند از اوایل بهمن ماه و یک ماه زودتر از شیوع ویروس کرونا در کشور، آزمایشات تشخیص مولکولی این ویروس را راه‌اندازی کنند و همین آمادگی، سبب شد با شروع مرحله طغیان ویروس کرونا، متخصصان انستیتو پاستور بتوانند در یک جهاد شبانه‌روزی، رکورد قابل‌توجهی از تشخیص نمونه‌های ارسالی از نقاط مختلف کشور را ثبت کنند.

انستیتو پاستور ایران که با یک قرن قدمت، نقشی ماندگار در کنترل بیماری‌هایی مانند هاری، طاعون، وبا، سل و هپاتیت در کشور داشته، به‌عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی و تشخیصی کشور در حوزه بیماری‌های عفونی نوپدید شناخته می‌شود. تاریخ 100 ساله این موسسه تحقیقاتی تولیدی آموزشی، پر است از صحنه‌های تلاش و ایثار متخصصان متعهد ایرانی. در یک قرن حیات انستیتو پاستور ایران، گروهی از کارشناسان این موسسه در جریان ماموریت‌های میدانی در گوشه و کنار کشور و انجام تحقیقات آزمایشگاهی برای ریشه‌کنی بیماری‌های واگیر، جان خود را از دست داده‌اند. «محسن حسن‌زاده» که در اثر ابتلا به طاعون درگذشت، یکی از این نام‌های درخشان است. در آن سوی ماجرا، وجود نام‌هایی مانند «محمد خیراله زاده» که در جریان تحقیقاتش به طاعون مبتلا شد اما در ادامه با تشخیص خود درمان شد، باعث شده انستیتو پاستور ایران همیشه مرجعی اثرگذار در ارتقای بهداشت و سلام عمومی کشور باشد.

منبع: خبرگزاری ایلنا