کد خبر: 186187

کدام گروه سنی بیشتر در معرض خطر کروناست؟

نشریه پزشکی آمریکایی «جاما» نتایج کاملترین تحقیق انجام شده درباره مرگ‌ومیر گروه‌های سنی و همچنین گروه‌های در معرض خطر کرونا را منتشر کرد.
اتاق خبر 24

از زمان ظهور عفونت تنفسی کووید-۱۹ در دسامبر گذشته در چین، بیش از ۲۸۰۰ نفر از ۸۳ هزار نفری که در ۵۳ کشور جهان به آن آلوده شده‌اند، جان باخته‌اند. علائم این بیماری در بیشتر موارد خفیف یا متوسط (سرفه، تب، احساس خستگی و...) است، اما در موارد بسیار شدید بیماران ممکن است دچار ناراحتی حاد تنفسی یا نارسایی حاد کلیوی یا حتی نارسایی چندین اندام شوند و جان خود را از دست بدهند.

میزان میانگین مرگ و میر این بیماری نسبتا پایین است و هنوز دقیقا معلوم نیست؛ اما بین یک و کمی بیش از ۳ درصد ارزیابی می‌شود. این میزان به طور مشخص، بیش از سرماخوردگی فصلی است که میزان مرگ و میر آن حدود یک دهم درصد (۰/۱%) است. اما از میزان مرگ و میر بیماری‌های همه‌گیر قبلی که عامل آن‌ها انواع دیگر ویروس کرونا بودند، کمتر است؛ بیماری‌هایی مثل مرس (سندرم تنفسی خاورمیانه) با میزان مرگ و میر ۳۴/۵ درصد، خطرناکترین آنها بود و سارس (سندرم حاد تنفسی) با میزان مرگ و میر ۹/۶ درصد که شباهتی ۸۰ درصدی به ویروس جدید کرونا دارد.

طبق اطلاعات موجود برخی از گروه‌های خاص به وضوح، بیشتر در معرض خطر ویروس جدید کرونا (کووید-۱۹) قرار دارند. کاملترین تحلیلی که امروز وجود دارد، تحقیقی است که مقامات چینی در ۱۷ فوریه و سپس نشریه پزشکی جاما آمریکا در ۲۴ فوریه انتشار داد که نشان می‌دهد میزان مرگ و میر این ویروس با افزایش سن به صورت قابل توجهی افزایش می‌یابد.

میانگین مرگ و میر از نزدیک به ۴۵ هزار مورد تایید شده بیماری، دو و سه دهم درصد (۲/۳%) است، اما در بین کودکان کمتر از ۱۰ سال فوتی نداشته است. تا سن ۳۹ سالگی میزان مرگ و میر، بسیار پایین و دو دهم درصد (۰/۲%) است و در میان افرادی که دهه چهلم زندگی خود را سپری می‌کنند به چهار دهم درصد (۰/۴%) , بین افراد ۵۰ تا ۵۹ سال، یک و سه دهم درصد (۱/۳%) , بین افراد ۶۰ تا ۶۹ سال، سه و شش دهم درصد (۳/۶%) و میان افراد ۷۰ تا ۷۹ سال، میزان مرگ و میر به هشت درصد (۸%) می‌رسد. سالمندان بالای ۸۰ سال، بیش از همه در معرض خطر ویروس جدید کرونا هستند و مرگ و میر آن‌ها به چهارده و هشت دهم درصد (۱۴/۸%) می‌رسد.

در خارج از چین هم، افراد مسن بسیاری، قربانی این ویروس شده اند. در ایتالیا که آلوده‌ترین کشور اروپایی به ویروس کووید-۱۹ است، دستکم شش نفر از ۱۴ نفری که از این بیماری فوت کرده اند ۸۰ سال یا بیشتر داشتند. یکی از ویژگی‌های این ویروس آن است که هیچ کودک شیرخوار و خردسالی، قربانی آن نشده و این مسئله برای متخصصان یک معما شده است. چون کودکان شیرخوار و خردسال، معمولا جزو افراد آسیب پذیر در برابر بیماری‌های عفونی هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا