کد خبر: 186171

یکی از عوامل گرانی خودرو مشخص شد

رشد ۲۰۰ درصدی قیمت فولاد در ماه‌های اخیر یکی از عوامل اصلی افزایش نرخ خودرو‌های تولیدی به شمار می‌رود.
اتاق خبر 24

فولاد ماده اولیه ای است که  بیشترین استفاده را در ساخت خودرو مشمول می شود. این ماده به دلیل استحکام بالایی که دارد بیشترین کاربرد را در صنعت خودرو  دارد و از این رو در تمام خودروهای موجود در جهان قابل استفاده است. فولاد در ساخت قطعاتی مانند سقف خودرو، شاسی، چرخ ها، ترمزها، سیستم اگزوز، موتور، صفحات بدنه، ستون در و سقف‌ها استفاده می‌شود. 

یک خودرو از حجم زیادی از فولاد تشکیل شده است، به طوری  که در یک خودروی معمولی حدود یک تن و در خودرو شاسی بلند حدود ۱۴۰۰ کیلوگرم فولاد به کار رفته است، علاوه بر آن ساخت شاسی زیرین یا شبکه‌ای خودرو که اسکلت خودرو را تشکیل می‌دهد از این ماده است.

فولاد باعث می شود که ایمنی یک خودرو تضمین شود و این امر موجب حفظ ایمنی سرنشین‌ها در هنگام تصادف می‌شود. در کل فولاد ارزان‌ترین فلزی است که قابلیت استفاده در ساخت خودرو و قطعات مختلف خودرو را دارد و تعمیر آن مستلزم صرف هزینه بالایی نیست. با وجود اینکه قسمت اصلی یک خودرو را بدنه آن تشکیل می دهد و این قسمت از فولاد است، از این رو قیمت فولاد تاثیر زیادی در قیمت تمام شده یک خودرو دارد اما با توجه به اینکه فولاد افزایش قیمت ناچیزی داشته است، چرا قیمت خودرو به این شدت افزایش یافته است؟ موضوعی که حتی برای فولادسازان جای سوال دارد.

منبع: تابناک