کد خبر: 186140

پشیمانی گوگل از تحریم هوآوی

طبق برنامه‌ این هفته قرار بود که بزرگترین رویداد موبایلی جهان، یعنی MWC ۲۰۲۰ در بارسلون اسپانیا برگزار شود. اما به‌دلیل نگرانی‎های ناشی از شیوع ویروس کرونا، کنگره جهانی موبایل لغو شد.
اتاق خبر 24

به نقل از سخت افزار، طبق برنامه‌ این هفته قرار بود که بزرگترین رویداد موبایلی جهان، یعنی MWC 2020 در بارسلون اسپانیا برگزار شود. اما به‌دلیل نگرانی‎های ناشی از شیوع ویروس کرونا، کنگره جهانی موبایل لغو شد. با این حال، شرکت‌های زیادی با همان برنامه قبلی از گوشی‌های هوشمند جدید خود رونمایی کردند. هوآوی هم با برگزاری یک رویداد آنلاین از گوشی‌‌ها، تبلت‌ها و لپتاپ‌های جدید خود تحت برند هوآوی و آنر رونمایی کرد. حالا به نظر می‌رسد که رونمایی از محصولات جدید این شرکت، باعث پشیمانی گوگل از تحریم هوآوی شده است.

هوآوی با قرار گرفتن در لیست تحریم آمریکا، نمی‎تواند از سرویس‌های موبایلی گوگل (GMS) استفاده کند. این شامل برنامه‌هایی مانند کروم، یوتیوب، جیمیل، گوگل پلی استور و … می‌شود. البته از آنجاییکه اندروید یک سیستم عامل متن باز است، هوآوی هنوز می‌تواند گوشی‌های خود را با این سیستم عامل روانه بازار کند. اما تقریباً در تمامی کشورهای جهان به غیر از چین، اندروید به معنی استفاده از همه سرویس‌های گوگل بر روی گوشی است.

راهکار هوآوی برای مقابله با تحریم

در حالیکه شاید همچنان امکان استفاده از سرویس‌هایی مانند یوتیوب در مرورگر موبایل برای گوشی‌های جدید هوآوی وجود داشته باشد، اما دسترسی به نسخه اصلی برنامه از مارکتی به غیر از گوگل پلی استور، یک چالش اساسی خواهد بود. هوآوی در واکنش به تحریم‌ها اقدام به راه‌اندازی سروی موبایلی خود، HMS که در صورت نیاز کاربران می‌توانند برنامه‌های خود را از App Gallery دانلود کنند. سرویس جدید، برای کاربران چینی هوآوی که از ابتدا هم سرویس‌های گوگل را در اختیار نداشتند، یک قدم مثبت تلقی می‌شوند.

در بسیاری از کشورها که فعالیت‌ گوگل با محدودیت‌هایی همراه است، مانند چین و روسیه، ممکن است نبود سرویس‌های این شرکت، به سختی قابل توجه باشد. اما این موضوع در کشورهای آمریکایی، اروپایی و حتی خاورمیانه، چندان قابل هضم نیست. استفاده از سرویس‌هایی مانند یوتیوب، گوگل مپس و جیمیل موضوعاتی نیستند که بتوان به سادگی از آنها چشم پوشی کرد. اما در میان خطر دیگری نیز وجود دارد که متوجه گوگل است.

منبع: جام جم آنلاین