کد خبر: 185964

شناسایی منشاء بیماری در ایران

چهارشنبه سی‌ام بهمن ماه اعلام شد که کروناویروس وارد ایران شده است و تاکنون 43 مورد قطعی کروناویروس در کشورمان شناسایی شده و متاسفانه هشت تن نیز به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.
اتاق خبر 24

همچنین مقامات چین اعلام کردند: روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر در این کشور بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب شمار تلفات این ویروس در جهان به ۲۴۶۲ نفر افزایش پیدا کرد. از مجموع قربانیان کروناویروس حدود ۲۴۴۲ مورد در چین گزارش شده است و گفته شده ۲۰ نفر در خارج از مرزهای چین بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

با ورود کروناویروس به کشور و افزایش شمار مبتلایان و جان‌باختگان این بیماری، دست‌اندرکاران سلامت کشور تمهیداتی را برای پیشگیری از گسترش ویروس و درمان مبتلایان اتخاذ کردند؛ به طوری که در مجموع ۱۷۰ بیمارستان در کشور به عنوان بیمارستان‌های ارائه‌دهنده خدمت به مبتلایان کروناویروس معرفی شدند.

در عین حال با گسترش کروناویروس جدید در برخی شهرهای کشور، زمزمه‌هایی از لزوم قرنطینه شهرها مطرح شد که در این باره دکتر محمدمهدی گویا-رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که تصمیم به قرنطینه شهرها تصمیم مناسبی نیست و تجربه قرنطینه‌سازی از قرن‌ها پیش صورت گرفته است که همواره شکست خورده است.
چرا مبتلایان به کروناویروس دیر شناسایی شدند؟

در عین حال گویا درباره تاخیر در اعلام مبتلایان شناسایی‌شده به کروناویروس، افزود: تاخیر در شناسایی مبتلایان به کروناویروس به صورت جهانی وجود داشته است؛ چراکه تنها یک هفته است که سازمان بهداشت جهانی کیت تشخیصی برای این بیماری را در اختیار کشورها قرار داده است. البته ما پیش از این نیز با روش‌های مختلفی اقداماتی انجام داده بودیم. همچنین برای شناسایی منشأ ویروس از روز جمعه تیم بررسی اپیدمیولوژی در این استان مستقر است تا هرگونه اطلاعات جدید را به دست ما برساند.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین علامت کروناویروس تب بالا، سرفه خشک و تنگی نفس است، ‌گفت: کسانی که آزمایش کروناویروس آنها مثبت بوده باشد هم خودشان و هم خانواده‌شان ظرف مدت ۱۴ روز تحت مراقبت قرار می‌گیرند. در عین حال اکثر مبتلایان به بیماری سن بالایی داشته و یا بیماری زمینه‌ای داشته‌اند و سایر افرادی که به بیماری مبتلا شدند تنها شکل خفیف آن را تجربه کردند.

گویا همچنین اعلام کرد که ماسک مختص به پزشک و بیمار است و استفاده آن به مردم عادی توصیه نمی‌شود، بلکه شست‌وشوی دست‌ها و رعایت آداب تنفسی برای جلوگیری از زنجیره انتقال بیماری بسیار موثر است.

منبع: خبرآنلاین