کد خبر: 185600

هدف از القای کلیدواژه "انتفاضه شیعی" چیست؟

غرب و متحدان منطقه‌ای آن سعی دارند با ترویج کلیدواژه "انتفاضه شیعی"، اعتراضات مردمی را مصادره و جهت آن را به سمت حضور جریان‌های شیعی در سیاست منحرف کنند.
اتاق خبر 24

اعتراضات لبنان و عراق که از مهرماه شروع شده را بسیاری از رسانه‌ها سعی دارند در قالب یک جنگ روانی جدید معرفی کنند. رسانه‌های ضد محور مقاومت می‌خواهند اعتراضات در عراق و لبنان را به عنوان "انتفاضه شیعی" معرفی کنند. اما علت این مسئله چه بوده و کدام روایت درباره اعتراض‌های اخیر منطقه‌ای درست است؟

ماهیت اعتراض‌ها:

لبنان

لبنان از ۲۵ مهرماه درگیر اعتراضات داخلی شده است. مردم لبنان در مخالفت با افزایش مالیات و اعتراض به اوضاع معیشتی خود به خیابان‌ها آمدند و خواستار بهبود اوضاع معیشتی خود هستند. این اعتراضات زمانی شعله ور شد که دولت لبنان با طرح اخذ مالیات از مکالمات واتساپ و دیگر پیام رسان‌های اجتماعی موافقت کرد و آن را طرحی در راستای افزایش درآمد‌های دولت در بودجه سال ۲۰۲۰ اعلام کرد.

دولت لبنان به‌سبب بدهی خارجی و افزایش هزینه‌های مختلف با کمبود منبع درآمد روبه‌رو است. پس از اعتراضات در نهایت سعد الحریری از سمت نخست وزیری استعفا داد و پس از چندین هفته بلاتکلیفی، حسان دیاب نامزد مورد حمایت حزب الله به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب شد. بحران کنونی لبنان یک زخم ۳۰ ساله است. راه حل این مسئله نیز گذار جریان‌های داخلی لبنان از منافع فرقه‌ای است.

عراق

از نهم مهرماه تظاهراتی در شهر‌های جنوبی عراق و همچنین در بغداد برگزار شد. در ظاهر این اعتراض‌ها در واکنش به نبود اشتغال و مشکلات اقتصادی صورت گرفت. در تظاهرات مرحله اول عراق که از اول اکتبر آغاز و تا هشتم ادامه داشت ۱۵۷ نفر کشته (۸ نظامی) و ۵ هزار و ۴۹۴ نفر زخمی شدند. در ۲۵ اکتبر نیز مرحله دوم اعتراض‌ها در شهر‌های مختلف عراق شروع شد. هرچند دولت عراق با ارائه چهار بسته اصلاحی سعی در اقناع معترضان کرد، اما اعتراض‌ها همچنان ادامه داشت. در نهایت نیز عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق استعفا داد.

اعتراضات عراق وارد چرخه‌ای از خشونت‌های هدفمند شده است. عادل عبدالمهدی با هدف پایان یافتن خشونت‌ها از سمت خود استعفا داد، اما گویا فشار برای استعفای وی بهانه‌ای بیش نبوده و توطئه‌ای بزرگ‌تر در عراق در جریان است که طراحان آن، جنگ همه علیه همه را در سر می‌پرورانند.

اوج این خشونت نیز اعدام و مثله کردن نوجوان ۱۶ ساله عراقی بود. در ادامه این جنایت هولناک، جسد هیثم علی را از تیر چراغ برق در نزدیکی منزلش آویزان کردند. اخیرا نیز میدان «الخلانی» و پل «السنک» بغداد شاهد تیراندازی افراد ناشناس به سمت معترضان بودند که در جریان این اقدام نیز ده‌ها نفر کشته و یا مجروح شدند.

موج سواری کشور‌های غربی و رسانه‌های معاند بر اعتراضات مردم مسئله جدیدی نیست. در جریان اعتراضات در سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی با هدف منحرف کردن خواسته‌های معترضان صورت گرفته است. این مسئله هم‌اکنون در عراق و لبنان در حال پیگیری است.

منبع: خبرآنلاین