کد خبر: 185599

رهبر معظم انقلاب کدام نمایندگان را شایسته حضور در مجلس می‌دانند؟

انتخاب نمایندگان اصلح بدون استفاده از رهنمود‌های مقام معظم رهبری ممکن نیست.
اتاق خبر 24

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان و مشخص شدن اسامی نامزد‌های انتخابات، حالا این ما هستیم که باید قدم نهایی یا همان انتخاب نامزد‌ها برای ورود به مجلس را برداریم.

کم تر از دو هفته به برگزاری انتخابات مجلس باقی مانده است. مجلس شورای اسلامی یکی از قوای مهم کشورمان است که طبق گفته امام خمینی (ره) در راس امور قرار دارد. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۰ دوره از مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

از ابتدای تشکیل مجلس شورای اسلامی طیف‌های گوناگونی در ترکیب نماینده‌های مجلس حضور داشتند. برخی از افراد که با پشتیبانی یک گروه و یا فرد خاص حمایت مردم را جلب کردند و به مجلس راه یافته اند. اما برخی از همین افراد که با عنوان نماینده طیف چپ یا راست وارد مجلس شدند رنگ عوض کرده و در مجلس به شکلی مخالف آنچه گفتند بودند عمل کرده اند.  

دقت و تفکر به این نکته هنگامی اهمیت پیدا می‌کند که هم امام خمینی (ره) و هم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) بر دقت بیشتر در انتخاب افراد اصلح برای خانه ملت تاکید داشتند.

حضرت امام خمینی بار‌ها و در سخنان خود ویژگی‌های نماینده اصلح را تبیین کرده و در یکی از سخنرانی‌های خود گفته است که باید خودتان تشخیص بدهید که آدم صحیحى است تا اینکه بتوانید رأى بدهید. مجرد اینکه این آدم یک آدم خوبى است خیلى، اول وقت نمازش را می‌خواند و نماز شب می‌‏خواند. این براى مجلس کفایت نمى‏کند. مجلس اشخاص سیاسى لازم دارد، اشخاص اقتصاددان لازم دارد، اشخاص سیاستمدار لازم دارد، اشخاص مطلع بر اوضاع جهان لازم دارد. باید تعهد به اسلام باشد و موافقت با جمهورى اسلامى باشد لکن این مسائل هم باشد.

از سوی دیگر مقام معظم رهبری همواره در دیدار‌های خود بر شاخصه‌های یک نماینده اصلح تاکید کرده و در مجموع سخنان خود در این باره ۱۹ شاخصه برای نماینده اصلح تبیین کرده اند که در این گزارش آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

۱۹ شاخصه نماینده اصلح از نگاه رهبر معظم انقلاب

۱ - قوی و کارآمد برای مدیریت اجرایی کشور

نخستین ویژگی که یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک نماینده مجلس است و باید در انتخابات جزو رئوس کار قرار گیرد، قوی و کارآمد بودن برای مدیریت اجرایی کشور است. با دقت و تفکر در این شاخص مشاهده می‌کنیم هرگاه فردی به عنوان نماینده به مجلس راه یافته و فاقد این شاخصه بوده است، در بزنگاه‌های حساس که کشور برای ادامه راه خود به فردی نیاز دارد که باید با قدرت تصمیمات خاص خود را اتخاذ کند.  

۲- دارای تفکر معقول و شجاعت در عمل

این ویژگی یکی دیگر از خصوصیاتی است که باید در نمایندگان وجود داشته باشد تا با تفکرات معقول و سنجیده طرح‌های مربوط را ارائه کرده و سپس قوانین لازم را به تصویب برسانند. این ویژگی هنگامی اهمیت پیدا می‌کند که یکی از نمایندگان مجلس گفته بود که به دلیل اشتباه‌های نمایندگان مجلس در تصویب قوانین نیمی از دوران چهار سالع نمایندگی مجلس به اصلاح قوانین اشتباه می‌گذاشت. از سویی دیگر باید نمایندگان مجلس در عملکرد‌های خود شجاعت داشته باشند تا در برابر عوامل زور و زر و تزویر ایستادگی کرده و حقوق مردم را استیفا کند.

۳ - خستگی ناپذیر و دارای همت جهادی

نماینده مجلس در مواجه با مشکلات مردم باید خستگی ناپذیر بوده و برای حل این مشکلات همت جهادی داشته باشد. نماینده‌هایی که در مواجه با مشکلات، همت حل آن‌ها را نداشته باشند نباید در مجلس حضور داشته باشند، چراکه صندلی و مکان یک فرد دغدغه‌مند را اشغال کرده  و هزینه بیت المال را هدر می‌دهند.

۴ - حاضر در بین مردم و دانای نیاز‌های جامعه

یک نماینده خوب و طراز انقلاب اسلامی از دیدگاه رهبر انقلاب فردی است که همواره در میان مردم حاضر شده و با شناسایی نیاز‌های آن‌ها در صدد رفع این نیاز‌ها برآید.

۵ - بصیر، هوشمند، با تدبیر و با برنامه‌

نماینده‌ای یک نماینده خوب و قوی است که امور و مشکلات مردم را با بصیرت و هوشمندی برای حل مشکلات و مسائل مردم تدبیر کرده و آن‌ها را با برنامه ریزی مناسب و از راه‌های قانونی حل و فصل کند تا علاوه بر خداوند مردم هم از او راضی باشند.

۶ - اهل اجرای عدالت و مبارزه با بی عدالتی

نماینده ملت باید همواره به عنوان نماینده واقعی مردم برای اجرای عدالت تلاش کرده و با بی عدالتی‌ها مبارزه کند. این صفت زمانی اهمیت پیدا می‌کند که برخی نماینده‌های مجلس به جای ایجاد عدالت با بی عدالتی، اهداف و مطامع سیاسی و اقتصادی را به پیش می‌برند.

منبع: خبرگزاری ایرنا