کد خبر: 185598

گرانی به بازار آجیل و خشکبار می‌رسد؟

با وجود آنکه کمتر از ۳۵ روز به شب عید زمان‌باقی است، تقاضای چندانی برای خرید آجیل و خشکبار در بازار وجود ندارد.
اتاق خبر 24

 با وجود آنکه کمتر از ۳۵ روز به شب عید زمان مانده است، بازار بسیاری از اقلام‌ طبق سنت دیرینه ایرانیان با رفت و آمد بیشتری باید همراه باشد که رصدها از سطح بازار این موضوع را تایید نمی کند‌. یا رصدها از سطح بازار حرف دیگری برای گفتن دارد.

آخرین بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلو پسته از ۱۴۰ هزار تا ۱۹۰ هزار تومان، بادام هندی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، بادام‌درختی ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، تخمه کدو ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان، تخمه کدو گوشتی ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان، تخم ژاپنی ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان، مغز گردو ۱۳۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، آجیل چهار مغز ۲۳۰ هزار تا ۲۸۰ هزار تومان و آجیل با پوست ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان است.

اگرچه بسیاری از مسئولان بر این باورند که امسال به سبب شرایط مساعد عرضه نوسانی بر بازار آجیل و خشکبار وجود ندارد، اما رصدها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت برخی اقلام همچون‌ تخمه، بادام درختی و بادام هندی افزایش یافته است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم‌ تا از آخرین وضعیت بازار آجیل و خشکبار در شب عید و مقایسه قیمت ها با مدت مشابه سال قبل با خبر شویم:

بازار آجیل و خشکبار در رکود به سر می برد

همتی یکی از فعالان‌ صنف آجیل و خشکبار  با اشاره به اینکه آرامش بر بازار آجیل و خشکبار حاکم است، اظهار کرد: علی رغم کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت آجیل و خشکبار نسبت به مدت مشابه سال قبل، اما کاهش قدرت خرید خانوار موجب شده تا تقاضای چندانی در بازار وجود نداشته باشد.

وی افزود: در سال گذشته قیمت اقلام آجیل و خشکبار به یکباره در پی نوسان نرخ ارز رشد چندبرابری را در بازار تجربه کرد که این امر کار را به جایی رساند که بسیاری از مغازه داران به سبب نبود خریدار مجبور به تعطیلی واحدهای صنفی خود شدند.

همتی ادامه داد: اگرچه قیمت اقلام‌آجیل و خشکبار همانند دیگر اقلام سبد خانوار افزایش یافته است، اما بسیاری از اقشار جامعه به سبب لوکس بودن اقدام به حذف آن از سفره خانوار کردند.

این فعال واحد صنفی در شرق تهران با تاکید بر اتخاذ تصمیمات به موقع پیرامون واردات و ترخیص کالا از گمرک گفت: با وجود آنکه بخشی از تخمه های وارداتی در گمرکات مانده، اما برای ترخیص آن از بنادر اقدامی نشده است که همین‌ امر زمینه را برای افزایش قیمت در بازار ایجاد کرده است.

وی درباره آینده بازار آجیل و خشکبار گفت: با توجه به فراوانی تولید و عرضه پیش بینی می شود که نوسان خاصی در بازار آجیل و خشکبار شب عید ایجاد نشود‌.

منبع: خبرگزاری تسنیم