کد خبر: 185581

خواب زمستانی فاجعه آفرید

برف و کولاک در استان های مختلف ایران باعث بوجود آمدن مشکلاتی شده است که مانند همیشه سپاه برای حل مشکلات به میدان آمده.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

امروز در استان‌های واقع در سواحل دریای خزر افزایش نسبی دما روی می‌دهد و احتمال خطر سقوط بهمن در جاده‌های کوهستانی این استان‌ها دور از انتظار نیست. همچنین بارش برف بسیاری از شهرستان‌های استان گیلان را سفیدپوش و زندگی عادی مردم را با اختلال مواجه کرده است.

گلایه‌مندی مردم از جاماندن در راهپیمایی ۲۲ بهمن

وضعیت مسیرهای عبور و مرور رشت به علت بارش برف به‌گونه‌ای بود که متأسفانه مانع از حضور برخی از شهروندان در راهپیمایی ۲۲ بهمن شد و بسیاری از مردم رشت از این بابت گلایه‌مند هستند.

قطعی چندساعته آب شرب در چندین منطقه و قطعی برق مشترکین در مناطق حمیدیان، پیرکلاچای، گلسار و صیقلان و نیز عدم بازگشایی درست و مناسب شریان‌های اصلی و فرعی سطح شهر از مسائلی است که موجب نارضایتی مردم رشت از عملکرد مسؤولان ستاد بحران و دستگاه‌های مربوطه شده است.

برف

گرفتار شدن ۱۲ ساعته ۲۰۰۰ مسافر

به گفته رئیس پلیس‌راه ناجا، هم‌زمان با بارش نیمه سنگین برف در گیلان مسافران و خودروها بیش از ۱۲ الی ۱۳ ساعت در محور سروان گرفتارشده و هرچند بخش اعظمی از این خودروها توانستند به مسیر خود ادامه دهند اما هنوز تعدادی به دنبال بازگشایی مسیر هستند.

سردار تیمور حسینی می‌گوید که وقتی از یک هفته پیش هواشناسی بارش شدید برف در استان را پیش‌بینی کرده بود نباید عده‌ای بدون داشتن زنجیر چرخ و وسایل زمستانه به استان سفر می‌کردند تا با چنین مشکلاتی مواجه شوند.

پارگی کابل‌ها دلیل قطعی برق

تأثیر بارش شدید برف در استان بر روی سیستم برق‌رسانی، موضوعی است که رئیس ستاد مدیریت بحران استان گیلان آن را موجب قطعی شبکه برق می‌داند و عقیده دارد که با توجه به اینکه ۳۳ درصد بافت برقی در استان گیلان فرسوده است قطعاً با بارش سنگین برف کابل‌ها پاره شده و برق بعضی از شهرستان‌ها و مناطق استان قطع می‌شود.

باوجوداینکه حجم بارش برف نسبت به سال‌های گذشته در رشت که خرابی‌های بسیاری به بار آورده بود، ارسلان زارع معتقد است که وضعیت لجستیکی شهرداری رشت برای مواقع بحرانی از قبیل بارش برف مناسب نیست و دستگاه‌ها و تمهیدات جوابگوی این حجم از بارش برف نیست، درعین‌حال که بارش این میزان از برف در گیلان بی‌سابقه نبوده و انتظار می‌رفت که مدیریت بحران باوجود اعلام‌های مکرر سازمان هواشناسی با آمادگی بیشتری برای مقابله با بحران برف از خود نشان می‌دادند اما بااین‌حال برق 254 خانوار استان در طی این دو روز قطع شد و باوجود تمامی پیگیری‌ها هنوز بخشی از مردم از این نعمت محروم هستند.

برف

مشکلی در تأمین نان وجود ندارند

خوشبختانه رئیس اتحادیه نانوایی شهرستان رشت از تعامل مردم و نانوایان شهرستان خبر می‌دهد که باوجود تمامی مشکلات پیش‌آمده هزار و صد واحد نانوایی سنتی در سطح شهرستان رشت فعالیت می‌کنند و آرد به‌اندازه کافی در این نانوایی‌ها دپو شده است.

به گفته عادل محمدی، به دلیل انسداد برخی معابر فرعی و اصلی در سطح شهر رشت و عدم حضور کارگران و همچنین قطعی آب و برق، برخی از نانوایی‌ها صبح روز گذشته فعالیت نداشتند اما در نوبت عصر اکثر نانوایی‌های رشت فعالیت خود را از سر گرفته و مردم مشکلی در تهیه نان نداشتند.

سرما در کردستان رکورد ۳۰ ساله را شکست

رحیم صدیقی با اشاره به شدت سرما در استان کردستان اظهار داشت: شب گذشته شهرستان بانه با منفی ۱۷ درجه و شهر زرینه با منفی ۲۶ درجه رکورد هوای سرد در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و امشب نیز این وضعیت بیشتر ادامه دارد.

وی افزود: در کل استان کردستان امشب حدود یک تا دو درجه به سردی هوا افزوده و در برخی از شهرستان‌های استان هوای بی‌سابقه خواهیم داشت.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان بیان کرد: شب گذشته شهرستان سنندج منفی ۱۱ درجه، سقز منفی ۱۹ درجه زیر صفر، مریوان منفی ۱۸ درجه، بانه منفی ۱۷ درجه، قروه منفی ۱۵ درجه، بیجار منفی ۱۶ درجه، کامیاران منفی ۱۳ درجه و سروآباد منفی ۱۲ درجه زیر صفر بوده است.

سرمای منفی ۱۶درجه در همدان

همچنین شهر همدان این روزها سردترین ایام خود را سپری میکند به طوریکه شب گذشته درجه دمای این شهر از منفی ۱۶ درجه تا منفی ۲۰ درجه در حال تغییر بود. به علت یخبندان تمامی مقاطع تحصیلی را تعطیل شد.

انسداد کامل ۶ محور اصلی گیلان براثر برف و کولاک

بارش برف و کولاک بنا بر آنچه مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گیلان گفته است محورهای اسالم به خلخال، پونل به خلخال، آزادراه رشت قزوین در محدوده امامزاده هاشم، محور قدیم رشت قزوین و همچنین محور فومن سراوان را مسدود کرد اما ۵۲ اکیپ راهداری به‌صورت شبانه‌روزی در حال برف‌روبی از سطح معابر برون‌شهری هستند.

به گفته محمدرضا نازک‌کار تاکنون به ۱۱۰ نفر از مسافران و در راه ماندگان امدادرسانی شده و در دو روز اخیر ۵۰۰ خودرو که در برف‌گیر کرده بودند توسط راهداران نجات‌یافتند.

آمار جان‌باختگان ناشی از ریزش بهمن و برف

مجتبی خالدی درباره آمار جان‌باختگان ناشی از ریزش بهمن و برف اظهار کرد: بر اثر برف و ریزش بهمن در استان گیلان تا این لحظه هفت نفر جان باختند که از این تعداد پنج نفر بر اثر ریزش بهمن در رودبار و دو نفر  بر اثر سقوط از ارتفاع و ریزش سقف در رشت جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سخنگوی‌سازمان‌اورژانس کشور، ۷۸ نفر نیز بر اثر تِروما ناشی از سقوط و سرخوردگی به مراکز درمانی اعزام شدند.

برف

تردد در جاده‌های اصلی لاهیجان با زنجیر انجام می‌شود

فرماندار شهرستان لاهیجان نیز از بارش یک متر و ۲۰ سانتی‌متری برف در نواحی جلگه‌ای این شهرستان خبر داد که منجر به اختلال در پست ۶۳ کیلوولت برق شهرستان لاهیجان شده است؛ وی مدعی است که مدیریت حوزه برق در پست ۳۶ کیلووات بر عهده او بوده و از توان شهرستان خارج است.

به گفته اسماعیل میر غضنفری بر اساس آخرین گزارش‌های تردد در جاده‌های اصلی لاهیجان با زنجیر چرخ و به‌کندی در حال انجام بوده و مابقی جاده‌ها ازجمله جاده‌های فرعی در حال باز شدن است.

و بازهم سپاه به میدان آمد

باوجود نارضایتی و گله‌مندی‌ها از مسؤولان، بازهم نیروهای جهادی و سپاهیان به مدد مردم آمدند.

سرهنگ بهروز دولتی، فرمانده لشکر عملیاتی ۱۶ قدس اعلام کرد که در جریان برف در روزهای گذشته تعداد ۱۱ عدد خودروی سبک در اختیار ادارات درگیر ازجمله اداره برق قرار داده‌شده و دو دستگاه خودروی سنگین در محور سراوان تا اکنون مشغول فعالیت هستند.

به گفته این فرمانده سپاه در نزدیکی امام‌زاده هاشم با گروه مهندسی و جمعی از نیروهای امدادرسان خود مشغول امدادرسانی به مسافرین و مردم هستند و  تعداد ۱۰۰ ماشین مسافر در راه مانده در حسینیه لشکر بااستعداد ۴۱۰ نفر اسکان داده و امکاناتی چون پتو  و خوراک در اختیار آنان قرارگرفته است.

خوشبختانه کار سپاه همین‌جا به اتمام نرسید بلکه  ۱۲۰ خودروی کمک‌دار سپاه در سراسر استان در اختیار اداره برق و گاز قرارگرفته تا بتوانند قطعی گاز و برق را برطرف کنند.

«بازگشایی مسیرهایی مسدود شده اولویت فعالیت‌های سپاه برای خدمت‌رسانی به مردم است» این جمله سرهنگ پاسدار علی توشه، جانشین فرمانده سپاه قدس گیلان است که بنا بر اظهارات او ماشین‌های سنگین سپاه در تلاش هستند تا مسیرهای صومعه‌سرا تا تالش، دانشگاه امام خامنه‌ای زیباکنار تا بندرانزلی، لنگرود تا آستانه‌اشرفیه و جاده تهران و سراوان را بازگشایی کنند.

اسکان بسیاری مسافران در راه مانده در شهرستان رودبار در مدارس، سالن‌های ورزشی، مساجد و مقرهای سپاه و توزیع مواد غذایی در بین این مسافران از دیگر کمک‌های سپاه در طی باش اخیر برف در گیلان است همچنین سپاه ناحیه سلمان رشت مسافران در راه مانده در بخش سنگر را اسکان داد.