کد خبر: 185575

توانمندی فضایی ایران خار چشم دشمنان

موشک‌های بالستیک نظامی در مقایسه با ماهواره‌برها تفاوت‌های عمده‌ای دارند.
اتاق خبر 24
چندی پیش بود که اعلام شد قراراست تا ماهواره بر جدید ایران با نام ظفر در ایام دهه فجر و در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرتاب شود. از همان ابتدا مطالبی زیادی درباره این ماهواره و به خصوص ماهواره بر آن از سوی افراد و رسانه‌های معاند و حتی برخی از مقامات کشور‌های خارجی مانند پمپئو وزیر خارجه آمریکا مطرح شد.
ماهواره ظفر
در این میان کشور‌هایی مانند فرانسه عصر دوشنبه ۲۱ بهمن ماه امسال با صدور بیانیه‌ای علیه برنامه فضایی ایران، اقدام ایران برای ارسال ماهواره به فضا را محکوم کرده و مدعی شده است که پرتاب ماهواره از سوی ایران بر خلاف تعهدات بین‌المللی تهران است. فرانسه در بیانیه خود بیان کرده است که ایران، بر اساس بخشی از تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، نمی‌تواند فعالیت‌هایی از جمله شلیک [موشک]، مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای توانایی حمل سلاح اتمی، انجام دهد.
فرانسه
اما سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان یک روز بعد یعنی در عصر روز سه شنبه ۲۲ بهمن ماه این مواضع را محکوم کرده و ضمن رد بیانیه مداخله آمیز فرانسه در خصوص برنامه فضایی ایران آن را از حقوق ذاتی ایران در توسعه علم و فناوری خواند. او در ادامه گفته است که برنامه دفاعی موشکی ایران هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد، چون موشک‌های ایرانی اساسا برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند.
منبع: تابناک