کد خبر: 185566

هزینه های واکسن سازی در ایران کم می شود

در آینده ای نزدیک قرار است همه واکسن سازها با یک آزمایشگاه مرجع و انبار مشترک در راستای کاهش هزینه های تولید و ایجاد زیرساخت، به تولید واکسن های مورد نیاز کشور بر پایه دانش بپردازند.
اتاق خبر 24

شرکتهای ایرانی فعال در حوزه تولید واکسن توانسته اند تا کنون ۹ واکسن انسانی، ۱۷ واکسن دامی، ۱۹ واکسن برای طیور و یک واکسن در بخش آبزیان را به تولید برسانند.

این واکسن‌ها توسط محققان با تحقیقات و آزمایشات در شرکتهای دانش بنیان و مؤسسات تحقیقاتی دولتی و خصوصی به تولید رسیده و اکنون نیز در بازار موجود است. اما تلاش برای تولیدات بیشتر در این عرصه با هدف پیشگیری یا درمان بیماری‌های مختلف با گذر زمان بیشتر و نیاز برای حمایت از تولید بیش از پیش احساس می‌شود.

صنعت واکسن سازی، صنعتی استراتژیک و مهم به شمار می‌آید و باید متناسب با شرایط کشور، برنامه ریزی هایی در راستای تولید انبوه آن صورت گیرد تا در آینده مشکل تأمین واکسن نداشته باشیم.

تولید انواع واکسن همانند سایر حوزه‌ها نیاز به زیر ساخت‌هایی دارد؛ یکی از این زیر ساخت‌ها می‌تواند ایجاد فضایی برای گردهمایی تولید کنندگان باشد. زیرا همواره این تولید کنندگان در نقاط مختلف کشور مستقر هستند و هر کدام آزمایشگاه و امکانات مجزایی برای تولید محصولاتشان در اختیار دارند. از این رو ایجاد محلی که بتواند این تولید کنندگان را به صورت متمرکز گرد هم بیاورد، ضروری به نظر می‌رسد. در همین راستا ستاد توسعه زیست فناوری از یک دهه گذشته در راستای ایجاد «شهر واکسن» راهبردی را تدوین کرده که قرار است به نتیجه برسد.

قرار است تولیدکنندگان در یک محل با زیرساخت‌های مشترک به تولید واکسن بپردازند و همانند شرایط کنونی هزینه‌های اضافی برای تولید نداشته باشند. این محل که مساحتی نزدیک به ۲۰ هکتار دارد، می‌تواند شرایطی را برای شرکتهای دانش بنیان و تولیدکنندگان واکسن فراهم سازد تا ضمن متمرکز سازی امکانات، هزینه‌های تولید نیز کاهش یابد.

ایجاد چنین زیرساختی می‌تواند منجر به تشکیل یک شبکه از فناوران فعال در حوزه واکسن سازی شود.

منبع: خبرآنلاین