کد خبر: 185495

مافیای واردات ؛ سد راه محصولات دانش بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان با وجود صادرات ۹۰ هزار میلیارد تومانی به دلیل وجود مافیای واردات در بازارهای داخلی، امکان ارائه محصولات خود را ندارند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نام «شرکت های دانش بنیان» شاید در سالیان قبل برای عمومی مردم ناشناخته بود، همان موسسات خصوصی یا تعاونی که از سوی جوانان خلاق و کارآفرین کشورمان به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه تشکیل می شود که البته امروز اگر برای هر قشر و سنی از مردم جامعه درباره محصولات دانش بنیان بگوییم کمتر کسی است که با این محصولات آشنا نباشد.

محصولاتی که از سوی محققان ایرانی تولید و به گفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد ریال درآمد از محل فروش این محصولات حاصل می شود.

 

ادعای تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان برای حضور در بازارهای اروپایی

آمارهای اعلام شده نشان از پتانسیل بالای محققان ایرانی برای تولید محصول دانش بنیان دارد که حتی در شرایط تحریم و محدودیت ها نیز جوانان کشورمان توانسته اند به آنچه باید برسند و تولیداتی در راستای رفع نیاز مردم کشورمان داشته باشند. اما محققان گلایه هایی دارند. آن ها اعتقاد دارند که در زمینه تولید نیازهای مردم کار کرده اند و تمام مشکلات را به جان خریده اند تا محصول قابل قبولی ارائه دهند اما همچنان برای بازارسازی در بازار داخل باید به آب و آتش بزنند انگار کسانی هستند که نمیخواهند محصول داخلی استفاده شود. با وجود صادرات ۹۰ هزار میلیارد تومانی، شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل وجود مافیای واردات در بازارهای داخلی، امکان ارائه محصولات خود را ندارند.

 

مافیای وارداتی

حمایت از تولید داخلی به عنوان یک محور در بخش اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده و واقعیت هم همین است که بدون حمایت از محصولات داخلی نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی را در پهنه عمل به تماشا بنشینیم اما متاسفانه برخی شرکت ها علی‌رغم وجود محصول داخلی به سمت خرید محصولات بیرونی تمایل بیشتری دارند و برایشان صرف اقتصادی جلوگیری از ایجاد بازار برای شرکت های دانش بنیان است.

سلیمی گلایه محققان ایرانی را درست برشمرده و می گوید: واقعیت این است که در بعضی موارد صادرات بسیار خوبی به خارج از کشور داریم ولی متاسفانه در داخل کشور به این مساله‌ توجه نمی‌شود به طوری که مافیا شکل گرفته و این مافیا از سود بادآورده دست نخواهد کشید.

 

بیانات مقام معظم رهبری در زمینه استفاده از کالای تولید داخل

مقام معظم رهبری یکی از راه‌های رونق تولید را جلوگیری از واردات کالاهای دارای تولید داخل دانستند و فرمودند: «واردات زائد و بی رویه موجب ورشکستگی تولید داخل و بیکار ماندن جوانان خواهد شد.»

رهبر معظم انقلاب همچنین در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت در شهریورماه سال ۸۲ فرمودند: « باید به طرف مصرف تولیدات داخلی رفت، وقتی میخواستند ساختمان اجلاس بین‌المللی را بسازند- ساختمانی که امروز ما پُزش را می‌دهیم-  مهندسان آن اینجا آمدند. من به آن‌ها گفتم تصمیم قطعی بگیرید که در این ساختمان هیچ مصالح خارجی به کار نرود. فقط در آخرِ کار در بخشی از کارهای صوتی و الکترونیکی و استفاده از موکت نسوزی که در داخل نمی‌توانیم تولید کنیم، از تولیدات خارجی استفاده کردند. این ساختمانِ به آن عظمت، نود و چند درصد مصالحش از تولیدات داخلی است. بنده در قضیه ساختِ آن ساختمان چند بار قاطع این موضوع را گفتم و ابلاغ کردم که رفتند و دنبال کردند و شد. ما می‌توانیم؛ این همه تولید داخلی داریم: چینی، بلور و کارهای چوبىِ به این خوبی داریم، که باز آقایان و بخصوص این شرکتها از خارج می‌آورند.»

مقام معظم رهبری می فرمایند: همه باید دست به دست هم بدهند تا تولید داخل رجحان پیدا کند؛ ارزش پیدا کند و فرهنگی بر جامعه‌ی ما و بر ذهن های ما حاکم شود که مصرف کردن تولید داخلی را ارزش بدانیم، ما به قیمت به کار واداشتنِ یک کارگر بیگانه که تولید او را مصرف می‌کنیم، یک کارگر داخل کشور را بیکار می‌کنیم

البته مقام معظم رهبری سال هاست که بر استفاده از تولید داخلی تأکید دارند و همین امر سبب شده تا محققان کشورمان از برخی مسوولان در زمینه عدم مقابله با عاملان واردات محصولاتی که تولید داخل دارند گلایه می کنند.

 

بازار داخل پر از محصولات خارجی است در حالی که شرکت های دانش بنیان در حال صادرات تولیدات مشابه به خارج هستند. مافیای واردات اجازه خرید کالای داخلی را نمیدهند زیرا سبب زیان اقتصادی آنهاست.

باید زیرساخت‌های قانونی برای تحقق استفاده از کالای داخل فراهم شود، البته اجرایی‌سازی قانون ماده ۴۳ رفع موانع تولید رقابت‌پذیر که می‌گوید باید بازار را از داخل کشور شروع و تقویت کنیم در دستور کار دستگاه ها قرار گرفته اما اجرای این قانون نیز همت والای مسوولان برای جلوگیری از واردات بی رویه و بدون نیاز را می طلبد که باید از مسوولان دستگاه های مختلف پرسید چرا این کار انجام نمی شود و چطور محصولات دانش بنیان ایرانی در بازار داخل جایگاه مناسبی ندارد و به جای آن ها محصولات بی کیفیت خارجی در بازار ما جولان می دهد؟

انتظار این شرکت‌های دانش بنیان از دولت چندان زیاد نیست و آنها تنها انتظار دارند با حمایت دولت و مسئولان و اجرای سیاست‌هایی چون جلوگیری از واردات و حمایت از تولید داخل بتوانند محصولات مورد نیاز کشور را با کیفیتی رقابتی و قیمتی مناسب به بازار عرضه کنند.