کد خبر: 185432

پرهیز از خام فروشی، افزایش تولیدات ملی

سالهاست که نقش پررنگ معادن در کشور نمایان شده است و خوشبختانه معدن کاران معتقدند در صورت تحقق چشم انداز ۱۴۰۴، معادن توان تامین ۶۰ درصد از درامد‌های نفتی را داراست.
اتاق خبر 24

 سال هاست که معادن در کشورهای مختلف دنیا، به عنوان اصلی ترین سرمایه های صنعتی یک کشور به شمار می روند که البته نحوه استفاده از آن ها بسیار حائز اهمیت است.
برخی از کشورها این معادن را منابع عظیم مواد اولیه خود می دانند و مابقی کشورها به این معادن تنها به چشم منابع درآمدی دولت ها و یا اشخاص می بینند. اما اصلی ترین نکته ای که در سال های متوالی مورد بحث قرار گرفته است و حتی حاکمیت ایران هم به آن رسیده، پرهیز از خام فروشی و نقش و اهمیت کلیدی معادن و منابع فرآوری شده آن در اقتصاد کشور است.
 تنوع و پراکندگی ذخایر معدنی کشور از یکسو و قابلیت تولید محصولات دارای ارزش افزوده صادراتی از سوی دیگر باعث می شود که معادن و صنایع معدنی به برنامه های رشد در اغلب مناطق غیر برخوردار و دور افتاده کشور کمک کند.
معادن به وسعت تمام کشور گسترده شده اند
مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به نقش معدن در توسعه اقتصادی، گفت: معدن در کشور بخشی از کسب و کار بوده که در کل سطح کشور پراکنده است، یعنی مختص جنوب یا شمال کشور نیست.
او بیان کرد: در کل کشور معدن و صنایع معدنی کار می‌کنند که عمدتا خارج از شهر و در مناطقی هستند که دسترسی و روابط شاید عادی که یک کارخانه مثلا یک تجارتخانه می‌تواند داشته باشد، آن واحد‌های معدنی به آن صورت راحت نیستند، یعنی ارتباط برقرار کردن بین معدن‌ها، بین خریداران و فروشنده‌ها، بین تأمین کننده خدمات و قطعات راحت نیست.
اکبریان ادامه داد: به همین دلیل باید زودتر از این برای آن فکری کرد، اگر ما یک روش و سیستم‌هایی داشته باشیم که به صورت کم هزینه با سرعت خوب و در زمان مناسب اطلاعات لازم را در ارتباط با نیاز‌های روز و درخواست‌هایی که بخش معدن و صنایع معدنی از همدیگر و یا مشتریان و یا از بازار کسب و کار دارد را بتواند ظرفیت سنجی و معرفی کند.

منبع: خبرآنلاین