کد خبر: 185425

تجارت با تهدید سلامت

اظهارات عجیب وزیر بازرگانی دولت دونالد ترامپ، دست به دست شدن تیزر فیلم هالیوودی تولید سال 2011که پی رنگ قصه آن چیزی شبیه به اتفاقات این روزها در باره شیوع ویروس کروناست، به چالش کشیده شدن ابرقدرت بودن آمریکا با رشد روز افزون دانش و فناوری در چین همه سرفصل هایی با تارو پودی از شایعه و واقعیت هستند که دوباره اذهان عمومی را متوجه پدیده بیوتروریسم کرده اند.
اتاق خبر 24

اظهارات عجیب وزیر بازرگانی دولت دونالد ترامپ مبنی بر (سود اقتصادی آمریکا از شیوع ویروس کرونا)1، دست به دست شدن تیزر فیلم هالیوودی "شیوع" که در سال 2011 که پی‌رنگ قصه آن چیزی شبیه به اتفاقات این روزها درباره شیوع ویروس کروناست2، به چالش کشیده شدن ابرقدرت بودن آمریکا با رشد روز افزون دانش و فناوری در چین، همه سرفصل هایی با تار و پودی از شایعه و واقعیت هستند که دوباره اذهان عمومی را متوجه پدیده «بیوتروریسم» کرده‌اند. اما آیا ویروس کرونای جدید می‌تواند حاصل یک دستکاری در ژنوم ویروسی باشد که تا به حال وجود داشته اما تبدیل به اپیدمی نشده است؟

در سال ۲۰۱۱ فیلمی هالیوودی با عنوان (شیوع) اکران شد. پی‌رنگ‌ داستان فیلم درباره شیوع ویروسی در هنگ کنگ است که منشاء آن خفاش شناخته می شود و میلیون ها نفر را به کام مرگ می کشاند.

تحقیقات مفصل برای شناخت مکانیزم رفتاری ویروس کرونا جدید که این روزها به ترند اخبار جهانی تبدیل شده است، ادامه دارد. دانشمندان به واسطه پرهیز همیشگی‌شان از گمانه‌زنی‌های احتمالی در سکوت خبری در حال بررسی ژنوم و غشای پروتئینی این ویروس هستند. ویروسی که بسیار کوچک‌تر از باکتری‌هاست. آنتی‌بیوتیک‌ها روی آن تأثیری ندارد. مثل باقی ویروس‌ها رشد نمی‌کند؛ اما به سادگی در سلول میزبان پذیرفته و تکثیر می شود و حالا اپیدمی آن باعث نگرانی دست اول تمامی دولت‌‌ها و شهروندان‌شان شده است.

واقعیت این است که تشخیص رد پای دستکاری در ژنوم یک ویروس بسیار دشوارتر از شناخت رفتار احتمالی و پیامدهای اصلی و جانبی آن در بدن انسان است. شاید برای همین است که بیوتروریسم به دلیل نامرئی بودن دست‌های دخیل در آن بیش از هر زمان دیگر مورد توجه دولت‌های متخاصم و نامشروعی مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.

یک سَر شایعات به سرو همیشگی خوراک دریایی و حیوانات وحشی در چین بر می‌گردد و این سؤال را در پی دارد که چرا تا به حال ویروس‌های این حیوانات منجر به ایجاد یک اپیدمی خطرناک نشده است. ذهن کارشناسان سیاسی و اقتصادی بین‌المللی اما گرمِ چالش‌های جدید میان دو ابرقدرت شرق و غرب شده و پرونده‌های متعدد بیو تروریسم را دوباره برای‌شان مفتوح کرده است.

طبق نظر دانشمندان رشته ویروس شناسی امکان دستکاری در ژنوم ویروس وجود دارد.

به نظر می‌رسید با شروع یک اپیدمی فعال، دستکاری ژنوم ویروس و دست‌ساز بودن آن امری کاملاً غیر منطقی و دور از ذهن باشد چون همه دولت‌ها از آن متضرر می‌شوند؛ اما آنچه در حال وقوع است نشان می‌دهد که حرف‌های عجولانه و  ناشیانه وزیر بازرگانی دولت ترامپ که از سود اقتصادی آمریکا از شیوع ویروس کرونا گفته بود پر بیراه هم نیست. در گزارش پیش رو فارغ از حدس و گمان و شایعات، جانب رویدادهایی که کرونا ویروس جدید به آن شکل داده است رفته‌ایم. چالش‌های بین ابرقدرت ها را تبیین کرده ایم و از همه مهم تر سعی در شناخت ابعاد و پیامدهای بکارگیری جدید ترین سلاح نامرئی یا همان بیوتروریسم که سلامت جمعی را تهدید می‌کند را داشته ایم.

منبع: خبرگزاری تسنیم