کد خبر: 185397

یک صهیونیست از نسل یک خاندان صهیونیست

به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سازمان خبری-رسانه‌ای «میدل‌ایست مانیتور» مستقر در لندن، اخیراً طی گزارشی به قلم «معتصم احمد دلول» خبرنگار و کارشناس مسائل خاورمیانه و فلسطین، تحت عنوان «آیا محمد بن سلمان یک صهیونیست است؟» به بررسی روابط خانوادگی و سیاسی ولی‌عهد سعودی با صهیونیست‌ها و همچنین حمایت‌های او از اسرائیل پرداخته است. آن‌چه در ادامه می‌آید، مهم‌ترین نکات گزارش میدل‌ایست مانیتور است.

 

تلاش بن سلمان برای احراز هویت صهیونیستی‌اش

هفته گذشته، «محمد العیسی» یک شیخ برجسته سعودی [دبیرکل سازمان غیردولتی «اتحادیه جهان اسلام[۴]» مستقر در مکه] برای مراسم هفتادوپنجمین سالگرد آزادسازی اردوگاه کار اجباری «آشویتس» در لهستان (که نشانه پایان هولوکاست بود)، از این اردوگاه بازدید کرد. اگرچه تا کنون ده‌ها دانشمند مسلمان از این مکان بازدید کرده‌اند، اما چنان‌که دفتر مطبوعاتی «مرکز یادبود آشویتس» می‌گوید، العیسی عالی‌رتبه‌ترین مقام مذهبی مسلمانی است که چنین کاری را انجام داده است.

البته بازدید از آشویتس به خودی خود برای یک مسلمان اشکالی ندارد؛ اسلام به مسلمانان دستور می‌دهد تا کشته شدن نامشروع هر انسانی را محکوم کنند، فارغ از این‌که آن انسان چه دینی داشته باشد. اما مسئله این‌جاست که العیسی یکی از متحدان مهم محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی است و به نظر نمی‌آید محمد بن سلمان حرمت زیادی برای جان انسان‌ها قائل باشد. بنابراین بازدید العیسی از آشویتس مفاهیم سیاسی کاملاً مشخصی دارد که فراتر از مسائل اسلامی است.

ولی‌عهد سعودی عموماً از العیسی برای چنین اهدافی استفاده می‌کند، به گونه‌ای که گویی می‌خواهد از این طریق هویت صهیونیستی خود را اثبات کند. به عنوان نمونه، العیسی رهبری اقدامات آشتی‌جویانه با مسیحیان انجیلی را به عهده دارد، گروهی که دست‌کم در آمریکا به عنوان صهیونیست‌های راسخ و حامیان سرسخت «دولت اسرائیل» شناخته‌شده هستند. العیسی حتی خواستار سفر یک هیأت بین‌مذهبیِ مسلمان-مسیحی-یهودی به بیت‌المقدس شده است؛ هیأتی که عملاً یک «تروئیکای صهیونیستی» خواهد بود.

 

بن سلمان و تکرار سخنان مقامات رژیم صهیونیستی

«باراک راوید» خبرنگار «اخبار کانال ۱۳» اسرائیل، از محمد بن سلمان نقل می‌کند: «طی چند دهه گذشته، مقامات فلسطین فرصت‌ها را یکی پس از دیگری از دست داده و تمام پیشنهادات صلح را رد کرده‌اند. زمان آن رسیده که فلسطینی‌ها یا پیشنهادات صلح را بپذیرند و قبول کنند که پای میز مذاکره بیایند، یا این‌که خفه شوند و دیگر شکایت نکنند.» این سخنان، یادآور صحبت‌های «آبا ابن» وزیر خارجه سابق و یکی از بنیانگذاران صهیونیست اسرائیل است که گفته بود فلسطینی‌ها «هرگز فرصتی را برای از دست دادن فرصت، از دست نمی‌دهند.»

صهیونیست بودن بن سلمان همچنین در حمایت جسورانه او از معامله قرن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هم به‌وضوح دیده می‌شود؛ معامله‌ای که به قیمت پای‌مال شدن حقوق فلسطینیان صهیونیست‌ها را به اهدافشان می‌رساند. بن سلمان در کنفرانس بحرین، جایی که ابعاد اقتصادی معامله قرن آمریکا اعلام شدند، شرکت کرد و به این ترتیب به چندین کشور عربی دیگر هم جسارت و مصونیت شرکت در این کنفرانس را دارد و فلسطینی‌ها را به خشم آورد.

مدتی پیش یک مقام فلسطینی توضیح داد که وقتی فلسطینی‌ها با «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور برزیل، تماس گرفته‌اند تا به او اصرار کنند که از انتقال سفارت کشورش در اسرائیل به بیت‌المقدس خودداری کند، بولسونارو در پاسخ به آن‌ها گفته است: «سعودی‌ها ما را تحت فشار گذاشته‌اند که سفارتمان را به بیت‌المقدس منتقل کنیم.» آیا دلیلی بیش‌تر از این هم برای اثبات صهیونیست بودن ولی‌عهد سعودی لازم است؟

 

حمایت بن سلمان از معامله قرن

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه هشتم بهمن ماه جاری، در نشست خبری با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طرح معامله قرن رونمایی کرد. در این طرح، شهر قدس به طور کامل به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، به این رژیم واگذار می‌شود و رهبران فلسطین نیز باید در شهرکی به نام «ابودیس» در شرق قدس، پایتخت خود را تشکیل دهند.

این در حالی است که کارشناسان صهیونیست اخیرا اعلام کردند که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی مأمور شده است تا رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را مجبور کند که معامله قرن را بپذیرد.

 

تقدیر دولت سعودی از آمریکا برای «معامله قرن»

هیأت وزیران دولت سعودی سه شنبه در جلسه‌ هفتگی خود، ضمن بیان ادعای همیشگی خود مبنی بر حمایت از حقوق فلسطینی‌ها، از دولت آمریکا تقدیر کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در این نشست نتایج سفر «متسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان به عربستان و گفت‌وگوی شاه سعودی با ولادیمیر پوتین و همکاری ریاض و مسکو در بخش بازار نفت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست همچنین ادعا شد که موضع دولت سعودی در قبال مسأله فلسطین برای استیفای حقوق مردم آن و تحقق آرزوهایشان ثابت است و برای رسیدن به یک راه‌حل همه‌جانبه و عادلانه تلاش می‌کند.

هیأت وزیران سعودی با یادآوری ابتکار «صلح عربی» در سال ۲۰۰۲ که دولت ریاض آن را ارائه کرد، مدعی شد که همواره در مجامع بین‌المللی در کنار مردم فلسطین بوده است.

کابینه سعودی در ادامه از طرح «معامله قرن» آمریکا بعنوان «تلاش آمریکا برای توسعه طرح فراگیر صلح» تقدیر کرد و گفت که حمایت از این تلاش‌ها با هدف حرکت به سمت گفت‌وگو است.

تقدیر دولت سعودی از طرح ارائه شده از سوی آمریکا در خصوص فلسطین، پس از آن صورت می‌گیرد که ریاض و ابوظبی در نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی در جده نیز از محکوم کردن «معامله قرن» خودداری و صرفا به بیان مفاهیم و جملات کلی بسنده کردند. 

 

بن‌سلمان و بن‌زاید بیشتر از یهودیان از اسرائیل حمایت می‌کنند

مایک ایونیس موسس مرکز موسوم به میراث صهیونیستی گفت محمد بن زاید ولیعهد امارات و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بیشتر از یهودیان از اسرائیل حمایت می‌کنند.

وی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت با این دو نفر(بن سلمان و بن زاید) دیدار کرده که انسان های عالی هستند. این مسئول صهیونیست همچنین از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر تمجید کرده است.

در فوریه گذشته کانال سیزدهم تلویزیون رژیم صهیونیستی حلقه‌ جدیدی از برنامه ای با عنوان اسرار خلیج(فارس) را پخش کرد که به روابط اسرائیل و عربستان اختصاص یافته بود، که طی این برنامه فاش شد بن سلمان پس از رسیدن به مقام ولیعهدی برای تقویت این روابط و فعال کردن آن گام برداشته است.

 

یک صهیونیست از نسل یک خاندان صهیونیست

صهیونیسم، دین نیست و صهیونیست‌های غیریهودی زیادی وجود دارند که خواهان یا حامی تأسیس یک کشور یهودی در فلسطین اشغالی هستند. در تعریف صهیونیسم، اشاره‌ای به دینِ طرفداران این عقیده نشده است[۷] و بنابراین تعجب‌آور نیست که یک مقام مسلمان، صهیونیست باشد. دور از منطق نیست اگر بگوییم پدربزرگ[۸] و پدر بن سلمان هم به عنوان دوستان نزدیک رهبران صهیونیست، خودشان صهیونیست بودند. به این ترتیب نتیجه منطقی این است که بن سلمان از نسل یک خاندان صهیونیست است.

این واقعیت از رابطه نزدیک محمد بن سلمان با صهیونیست‌ها و دیدگاه مثبت وی درباره اشغالگری اسرائیل و تأسیس یک کشور یهودی در فلسطین، جایی که بن سلمان آن را «سرزمین اجدادی [یهودیان]» می‌نامد، کاملاً مشخص است. این یعنی ولی‌عهد سعودی هیچ مشکلی با پاک‌سازی قومی نزدیک به ۸۰۰ هزار فلسطینی در سال ۱۹۴۸ ندارد؛ عملیاتی که در طول آن هزاران نفر کشته و خانه‌های آن‌ها نابود شد تا کشور صهیونیستی اسرائیل تشکیل شود.

بن سلمان، ولی‌عهد سعودی که عملاً پادشاه عربستان است، خودش هم تا کنون ده‌ها فلسطینی، از جمله نمایندگان حماس، را به زندان انداخته و به این ترتیب به منافع اسرائیل خدمت کرده است. در حالی که محمد بن سلمان فلسطینی‌ها را به خاطر خودداری را صلح با حکومتی سرزنش می‌کند که کشورشان را اشغال کرده است، ملک سلمان، پدر محمد و پادشاه عربستان روی کاغذ، به عنوان وزنه تعادل عمل کرده و می‌گوید عربستان «برای همیشه در کنار فلسطین و حامی حق مردم آن در برخورداری از یک کشور مستقل به پایتختی قدس شرقی اشغالی خواهد ایستاد.»

 

عربستان و امارات، صهیونیست‌تر از یهودی‌ها

«مایک ایوانز» بنیانگذار «موزه دوستان صهیون» در مرکز بیت‌المقدس و یک مسیحی انجیلی آمریکایی، پس از سفر به تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، می‌گوید: «رهبران [این کشورها] نسبت به بسیاری از یهودیان، بیش‌تر طرفدار اسرائیل هستند.» منظور ایوانز به طور خاص، محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، و «محمد بن زاید» همتای وی در امارات بود.

«یواو لیتوین» نویسنده و عکاس اسرائیلی-آمریکایی در گزارشی که برای الجزیره نوشته است، خاطرنشان می‌کند: «همه انواع صهیونیسم منتهی به یک نتیجه ارتجاعی یکسان می‌شوند: توسعه‌طلبی افسارگسیخته و تداوم نسل‌کشی استعماری مردم فلسطین به دست شهرک‌نشینان.» بنابراین بعید نیست که به زودی شاهد تأسیس سفارت اسرائیل در ریاض و همچنین سفارت سعودی در تل‌آویو، یا به احتمال بیش‌تر بیت‌المقدس، باشیم.

به این ترتیب پاسخ این سؤال که آیا محمد بن سلمان صهیونیست است یا خیر، بسیار واضح است: در این مورد هیچ شکی نیست.

 

منابع:

 صهیونیسم لینک

 صهیونیسم‌ستیزی لینک

 Is Mohammad Bin Salman a Zionist? Link

 Muslim World League Link

 Senior Saudi scholar to make historic visit to Auschwitz Link

 Saudi sheikh leads prayers on visit to Auschwitz Holocaust memorial Link

 Zionism Link

 Pre-State Israel: The Arabs in Palestine Link

 Emir Feisal’s Letter to Frankfurter, Endorsing Zionism, Found Link

 Is the Saudi Prince becoming a Zionist? Link

 Saudi Crown Prince: Iran's Supreme Leader 'Makes Hitler Look Good' Link

 Saudi crown prince recognizes Israel’s right to exist, talks up future ties Link

 The Surprising MbS-Netanyahu Connection Link

Saudi Crown Prince: Palestinians should take what the U.S. offers Link

 All Zionist roads lead to genocide Link