کد خبر: 185394

قابلیت بالای انتقال کرونا ویروس در 24 ساعت

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، مهم ترین ویژگی کرونا ویروس ۲۰۱۹ را قابلیت بالای انتقال دانست و گفت: در طی ۲۴ ساعت ۵ الی ۶ هزار نفر در دنیا به آن مبتلا شدند.
اتاق خبر 24

محمد مهدی گویا، در «سمپوزیوم کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹» که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، بروز تب و مشکلات تنفسی را شایع‌ترین علائم کرونا ویروس جدید عنوان کرد و افزود: البته ممکن است بسیاری از مبتلایان علائمی نداشته باشند و یا اینکه علائم آنان بسیار خفیف باشد و به همین خاطر به زندگی روزمره خود ادامه دهند و باعث انتقال بیماری به دیگران شوند.

وی گفت: از بین بیماران شناسایی شده، ۸۷ درصد دارای علائمی همچون آنفلوانزای ساده بوده‌اند و فقط ۱۳ درصد علائم شدید داشته‌اند.

گویا، کشندگی این بیماری را ۲,۱ درصد عنوان کرد افزود: دوره کمون این ویروس سه تا ۱۴ روز است و برنامه‌ریزی برای کنترل این بیماری با در نظر گرفتن ۱۴ روز کمون انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تا کنون ۲۳ کشور این بیماری را گزارش کرده‌اند، توضیح داد: بیماران مبتلا، اهالی چین و یا کسانی اند که سابقه سفر به چین را داشته و یا با این افراد در ارتباط بوده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، بازه سنی افرادی که تا کنون به ویروس کرونای جدید مبتلا شده‌اند را بین ۱۰ تا ۹۰ سال عنوان کرد.

وی با بیان اینکه هنوز درصد زیادی از افراد مبتلا به ویروس جدید شناسایی نشده‌اند، گفت: تخمین زده می‌شود تا کنون بخش اندکی از مبتلایان شناسایی شده باشند و بخش عمده‌ای از مبتلایان بی علامت و یا کم علامت هنوز شناسایی نشده‌اند.

گویا با تاکید بر ضرورت مراقبت‌های فرودگاهی، به تشریح توصیه‌های مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر پرداخت.

وی با بیان اینکه پزشکان و پرستاران خط اول ابتلاء و انتقال ویروس هستند، گفت: اگر بیماری وارد کشور شود، چرخش بیماری از کادر درمان آغاز می‌شود بنابراین رعایت نکات بهداشتی توسط آنان بسیار ضروری است.

گویا همچنین از امکان تشخیص بیماری در کشور خبر داد و گفت: در حال تلاش برای دستیابی به امکان تشخیص سریع با کمک سازمان جهانی بهداشت هستیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، همچنین از تهیه دستورالعمل یکسان کشوری جهت جلوگیری از انتقال ویروس جدید کرونا برای بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی و همه سازمان‌هایی که با بیماران در ارتباط هستند، خبر داد و افزود: سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند تا چند هفته آینده بیش از ۱۰۰ هزار نفر به کرونا ویروس جدید مبتلا شوند.

گویا با اشاره به هماهنگی با سفارت چین برای توقف سفرهای هوایی از چین به ایران، گفت: امروز برای انتقال ۸۰ دانشجوی ایرانی مقیم ووهان چین به کشور یک پرواز انجام می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: هیچیک از این دانشجویان مبتلا به این بیماری نیست اما جهت مراقبت‌های بهداشتی این افراد پس از ورود به کشور به مدت ۱۴ روز در یک مکان مشخص نگهداری می‌شوند.

وی افزود: تمامی کسانی که از فرودگاه‌ها وارد کشور می‌شوند، به سه دسته تقسیم می‌شوند، کسانی که هیچ علائمی ندارند، افرادی که علائم خفیف دارند و افرادی که علائم شدید ابتلاء دارند.

گویا درباره نحوه مراقبت از افرادی که از فرودگاه‌ها وارد کشور می‌شوند، توضیح داد: به افرادی که هیچ علائمی ندارند توصیه می‌شود تا دو هفته با افراد دیگر تماس زیاد نداشته باشند و در صورت بروز هرگونه علامت به پزشک مراجعه کنند؛ همچنین مراقبان سلامت تا دو هفته روزانه با تماس تلفنی وضعیت سلامت این افراد را پیگیری می‌کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: از افرادی که دارای علائم خفیف ویروس باشند نمونه‌گیری می‌شود و تا دو هفته وضعیت سلامت آنها پیگیری می‌شود.

منبع: جام نیوز