کد خبر: 185385

گلخانه داران مراقب افزایش دما باشند

حقیقت گفت: با توجه به افزایش دما در نواحی شمالی کشور به گلخانه داران توصیه میشود که مراقب تهویه دمای گلخانه خود باشند.
اتاق خبر 24
مسعود حقیقت مدیر کل شبکه هواشناسی کشاورزی در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه تا پایان هفته در اکثر مناطق کشور آسمان صاف و آفتابی است اظهار کرد: بنا بر نقشه‌های هواشناسی از روز ۳ شنبه تا پایان هفته بر نیمه شمالی کشور به ویژه اردبیل و گیلان دما افزایش می‌یابد.
مدیر کل شبکه هواشناسی کشاورزی افزود: روز ۵ شنبه با ورود سامانه بارش از شمال غرب به کشور در برخی نقاط آذربایجان غربی و کردستان شاهد بارش برف و باران خواهیم بود.
حقیقت از ورود سامانه جدید بارشی در پایان هفته به کشور خبر داد و گفت: روز جمعه با ورود سامانه بارشی به شمال غرب شاهد آغاز بارش برف و باران در این مناطق خواهیم بود.
او در توصیه‌ای به کشاورزان گفت: با توجه به شرایط جوی تا روز ۵ شنبه کشاورزان به سهولت می‌توانند محلول پاشی، سم پاشی و عملیات داشت را انجام دهند.
به گفته وی گلخانه داران نوار شمالی کشور به سبب افزایش دما مراقب واحد‌های گلخانه‌ای خود باشند تا از این حیث مشکلاتی برای محصولاتشان پیش نیاید.
مدیر کل شبکه هواشناسی کشاورزی ادامه داد: اگر چه امسال در بسیاری از استان‌ها میزان بارش از وضعیت مناسبی برخوردار است، اما در استان‌های اصفهان، گلستان، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه و چهارمحال بختیاری میزان بارش کمتر از نرمال است که به نظر می‌رسد در اسفند به سبب شرایط مساعد بارندگی بخشی از این کم بارشی‌ها جبران شود.
مشکلی در تامین آب بخش کشاورزی وجود ندارد
حقیقت با اشاره به اینکه اثرات خشکسالی در بسیاری از دشت‌ها مشهود است، بیان کرد: علی رغم رشد بارش نسبت به دوره بلند مدت در بسیاری از دشت‌های کشور همچنان شاهد خشک سالی هستیم، اما به سبب بارش نرمال و قدری گرایش به کمتر از نرمال در سال زراعی جدید مشکلی در تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی وجود ندارد.
او با اشاره به اینکه کمبود منابع آب‌های زیرزمینی مرتفع نشده است، تصریح کرد: با وجود رشد بارندگی نسبت به دوره بلند مدت و مدت مشابه سال قبل همچنان با کمبود منابع آب‌های زیرزمینی در بخش مواجه هستیم به طوری که طی سال‌های اخیر به سبب خشک‌سالی‌های پی در پی و برداشت بی رویه از این منابع در بسیاری از دشت‌ها اثرات خشک‌سالی کاملا مشهود است.
منبع: جام نیوز