کد خبر: 185320

بارش‌های اخیر در خروج از خشکسالی تاثیر گذار بوده؟

کارشناسان هواشناسی بر این باورند که با وجود بارش‌های مناسب در ۲ سال زراعی گذشته، بحران کم آبی در کشور همچنان ادامه دارد.
اتاق خبر 24
-ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد و برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی و کاهش بارندگی در سال های قبل، بحران کم آبی را به یک چالش در کشور تبدیل کرده است.
اگرچه کشاورزان به سبب بارش های مناسب در۲ سال زراعی گذشته نسبت به خروج از خشکسالی و بحران کم آبی امیدوار بودند، اما کارشناسان سازمان هواشناسی بر این باورند که بارش های نرمال و بیش از نرمال در یک سال زراعی تنها می تواند بخشی از کمبود منابع سفره های زیرزمینی را جبران کند.
بنابر آخرین آمار مجموع میزان بارش از ابتدای سال زراعی تاکنون ۱۲۲.۵ میلی متر بوده در حالیکه مدت مشابه سال قبل ۱۱۷.۱ میلی متر و بلندمدت ۹۵.۲ میلی متر بوده است که نسبت به بلندمدت ۲۷.۳ درصد و مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد رشد داشته است.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات خشکسالی های کشاورزی و تاثیر بارش های نرمال و بیش از نرمال بر خروج از بحران فعلی با خبر شویم:
بیشتر بخوانید: استمرار خشکسالی هیدرولوژیک و کشاورزی در کشور/ بارش باران در اسفند نرمال است
 برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی بر خشکسالی‌های اخیر دامن زد
مسعود حقیقت مدیر کل مرکز پایش هواشناسی کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه خشکسالی‌های اخیر در بخش کشاورزی به طور صد در صد مرتفع نشده است، اظهار کرد: بنابر آخرین آمار متوسط میزان بارش از ابتدای سال زراعی تا کنون ۱۲۲.۵میلی‌متر بوده در حالیکه این میزان مدت مشابه سال قبل ۱۱۸.۱ میلی‌متر و بلند مدت ۹۵.۲ میلی‌متر بوده است.
وی با اشاره به اینکه میزان بارش نسبت به دوره بلند مدت ۲۷.۳ درصد و متوسط نرمال ۲۹ درصد رشد داشته است، افزود: طبق آمار در ۲۲ استان بارش بیش از نرمال و در محدوده نرمال و در استان‌های خراسان شمالی، چهار محال بختیاری، گلستان، کهکیلویه و بویر احمد، اردبیل، آذربایجان شرقی، اصفهان و کردستان مقدار بارش کمتر از نرمال بوده است.
حقیقت ادامه داد: علی‌رغم بارش‌های مناسب در سال زراعی گذشته و امسال نمی‌توان گفت که دیگر خبری از خشکسالی کشاورزی نیست.
این مقام مسئول برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی طی سال‌های گذشته را دلیل اصلی خشکسالی‌های اخیر اعلام کرد و گفت: باتوجه به افزایش سطح زیر کشت و برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در بسیاری از دشت‌ها همچنان در خشکسالی به سر می‌بریم و خروج از خشکسالی مستلزم ۱۰ تا ۱۱ سال بارش مستمر است.
مدیر کل مرکز پایش هواشناسی کشاورزی کاهش منابع سفره‌های زیرزمینی را ناشی از مصرف بیش از حد آب در بخش کشاورزی اعلام کرد و افزود: ایران طی سال‌های اخیر با پدیده خشکسالی مواجه بوده و همواره این خشکسالی به شکل طبیعی در بخش کشاورزی ادامه دارد.
این مقام مسئول راهکار مبارزه با کم آبی و خروج از دوره خشکسالی را تنها مستلزم استمرار بارش‌های نرمال و بیش از نرمال اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی همچنان در خشکسالی به سر می‌بریم که امیدواریم بارش‌ها در ماه‌های آتی و سال‌های پیش‌رو به گونه‌ای باشد که دیگر شاهد خشکسالی نباشیم.
منبع: جام نیوز