کد خبر: 185316

ابهام، سیاست اسرائیل در قبال زرادخانه بزرگ هسته‌ای

سیاست نزدیک‌ترین متحد آمریکا در خاورمیانه در مخفی کردن ابعاد برنامه ساخت تسلیحات هسته‌ای خود موجب شده است جهان اطلاعاتی درباره این برنامه سری نداشته باشد.
اتاق خبر 24

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی با یادآوری تصویب «قانون بازنگری توافق هسته‌ای ایران» در کنگره آمریکا و تلاش  دموکرات‌های سنا برای ممانعت از تصویب قطعنامه‌ای شوند که مانع از اقدام اوباما در کاهش تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در سال ۲۰۱۵ می‌شد، نوشت:  نقطه قوت اصلی برنامه جامع اقدام مشترک برای دولت اوباما مبتنی بر این نظریه است که واداشتن ایران به محدود کردن برنامه هسته‌ای خود، تهدید تولید و گسترش تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه -ناآرام‌ترین و خشونت آمیزترین منطقه حتی بدون تسلیحات هسته‌ای- را بسیار کمتر خواهد کرد. با این همه، باید به یاد داشته باشیم که در واقع در این منطقه «کشور»‌ی هست که همین حالا تسلیحات هسته‌ای دارد. از قضا، این «کشور» نزدیک‌ترین متحد آمریکا در خاورمیانه، یعنی اسرائیل است.
ابهامات زیادی درباره زرادخانه هسته‌ای اسرائیل وجود داشته است که بخشی از آن به خاطر قانون نانوشته تشکیلات امنیتی اسرائیل مبنی بر این است که به منظور حفظ اصل بازدارندگی، هرگز درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور در ملاء عام چیزی گفته نشود. اما در واقع تحلیلگران در آمریکا و سراسر جهان بر برخی از ارکان اصلی برنامه هسته‌ای اسرائیل اذعان می‌کنند.
۱-تردید‌ها درباره حجم زرادخانه هسته‌ای اسرائیل
با اینکه همه یقین دارند که اسرائیل زرادخانه هسته‌ای بزرگی دارد، هیچ کسی واقعاً نمی‌داند این زرداخانه تا چه حد بزرگ است. جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا، سال ۲۰۰۸ ارزیابی کرد شاید اسرائیل دست کم ۱۰۵ سلاح آماده استفاده در انبار‌های خود داشته باشد تا در صورتی که وخیم‌ترین شرایط ایجاب کند (از آن‌ها استفاده کند). شش سال بعد، وی در ارزیابی خود بازنگری کرد و آن را به ۳۰۰ سلاح رساند- که بر اساس محاسبات کارتر- به این معناست که اسرائیل زرادخانه خود را از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ دو برابر کرده است.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در اوج گفت‌وگو‌های هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک در سازمان ملل گفت اسرائیل «۴۰۰ کلاهک هسته ای» دارد. سازمان موسوم به «بولتن دانشمندان هسته‌ای» با استناد به بررسی «شرکت راند» می‌گوید رقم بهتر «۶۵ تا ۸۷ کلاهک» است.
بی‌تعارف باید گفت جهان هیچ سرنخی درباره تعداد تسلیحات هسته‌ای اسرائیل ندارد؛ و این دقیقاً همان هدف اسرائیلی‌هاست: یعنی حفظ ابهام هسته‌ای برای اینکه دشمنان اسرائیل همواره نگران و مشوش باشند.

منبع: جام نیوز