کد خبر: 185279

کنکور باید اصلاح شود

تعدادی از استادان دانشگاه معتقدند در شرایط فعلی، کنکور آموزش ریاضی را تحت تاثیر قرار داده است و باید پیش از آن که دیر شود فکر چاره کرد. برخی ریاضیدانان در همین رابطه، طرحی برای اصلاح کنکور تهیه کرده و آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه داده‌اند.
اتاق خبر 24

دکتر منصور واعظ‌پور رئیس انجمن ریاضی ایران  درباره ضرورت اصلاح کنکور گفت: زمانی آموزش و پرورش اهداف خاص آموزش و پرورش را داشت و بعدتر برای نحوه ورود دانش آموزان به دانشگاه امتحانی با عنوان کنکور برگزار کرد؛ بنابراین کنکور وسیله‌ای برای سنجش بود تا میزان دانش‌ بچه‌ها برای انتخاب رشته بررسی شود. متاسفانه در شرایط فعلی شرایط به شکلی درآمده که جای هدف و وسیله کاملا عوض شده است.

وی افزود:  کنکور برای بچه‌ها تبدیل به هدف شده و آموزش و پرورش به شکل وسیله‌ای برای گذشتن از سد کنکور در آمده است و این بسیار وحشتناک است زیرا کل هدف آموزش و پرورش را از بین برده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: از آن جایی که سئوالات کنکور تستی بوده و زمان پاسخگویی به آنها محدود است، دانش‌آموزان باید سریع به سئوالات پاسخ دهند؛ بنابراین سه هدف اصلی آموزش ریاضی  از بین می‌رود و به این ترتیب کنکور، قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت منطقی فکر کردن و قدرت حل مسئله را از دانش‌آموزان می‌گیرد. به عبارت دیگر هدف از آموزش ریاضی در دبیرستان این سه مورد بود که با شرایط فعلی کاملا از بین رفته است.

وی با بیان این که «دانش‌آموزان به نحوی ریاضی می‌خوانند که بتوانند تست بزنند»، گفت: به همین دلیل است که برخی افراد سودجو روش‌های غیر علمی برای تست زدن ابداع کرده‌اند و این باعث شده به طور کلی هدف آموزش ریاضی در دبیرستان از بین برود و علاوه بر آن، اضطراب زیادی برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان ایجاد شود.

واعظ‌پور در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه این آزمون تستی که ابتدا به صورت کنکور خودنمایی می‌کرد، به دوره‌ ابتدایی هم تسری پیدا کرده و دانش آموزان برای ورود به مدارس نمونه دولتی یا تیزهوشان، درگیر آزمون‌های تستی می‌شوند و این موضوع دارد آموزش را از بین می‌برد.

به گزارش ایسنا، تلاش‌هایی برای ایجاد تحول در شرایط فعلی انجام گرفته است. یکی از آن‌ها طرح اصلاح کنکور است که توسط دکتر منصور واعظ‌پور، رئیس انجمن ریاضی، دکتر علی رجالی، موسس خانه ریاضیات اصفهان و دکتر مگردیچ تومانیان، رئیس شاخه ریاضیات فرهنگستان علوم تهیه شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا